1 milyonluk kefalet 100 bin TL'ye indirildi! Haberimiz yokken orta duruşma yaptılar - HABER5HABER5

25 Ekim 2021 - 13:23

1 milyonluk kefalet 100 bin TL’ye indirildi! Haberimiz yokken orta duruşma yaptılar

İzmir Menderes’te, arabasıyla İsmet Güzelküçük’ün (31) arabasına arttan çarparak vefatına neden olması gerekçesiyle tutuklu yargılanan ve 1 …

1 milyonluk kefalet 100 bin TL’ye indirildi! Haberimiz yokken orta duruşma yaptılar
Son Güncelleme :

12 Ekim 2021 - 20:24

İzmir Menderes’te, arabasıyla İsmet Güzelküçük’ün (31) arabasına arttan çarparak vefatına neden olması gerekçesiyle tutuklu yargılanan ve 1 milyon lira kefaletle tahliyesine karar verilen iş insanı Türkay Pala (40) için istenen kefalet bedeli 100 bin liraya düşürüldü.

Türkay Pala 14 Şubat 2021 tarihinde, İsmet Güzelküçük’ün (31) kullandığı arabaya arttan çarparak vefatına sebep oldu. Olay sonrası Türkay Pala tutuklandı.

Eksper raporunda, Türkay Pala’nın araçlar ortasındaki arayı korumayıp Güzelküçük’ün aracına çarptığı belirtildi.

KANINDA UYUŞTURUCU TESPİT EDİLDİ

İsimli tıp kurumu incelemesinde, kaza günü Pala’dan alınan kan örneğinde uyuşturucu hususa rastlandığı kaydedildi.

Türkay Pala hakkında, ‘taksirle vefata neden olma’ cürmünden Menemen 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Yargılamanın akabinde hakim, sanığın ‘taksirle mevte neden olma’ değil, ‘olası kastla öldürme’ cürmünden yargılanması gerektiğine hükmedip belgeyi Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Karşıyaka 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davanın birinci celsesinde sanık Pala tahliyesini talep ederken, Güzelküçük ailesi ise en ağır cezayı almasını istedi.

Avukatının talebi üzerine heyet, sanığın tabibinin şahit olarak dinlenmesine, İzmir İsimli Tıp Kurumu Kimyasal İhtisas Dairesi’ne müzekkere yazılıp, kanında ve idrarında uyuşturucu husus bulunup bulunmadığının belirlenmesine ve 1 milyon lira kefalet ile tahliyesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

8 EKİM’DE DURUŞMA

Güzelküçük ailesinin avukatı duruşmanın akabinde, belirlenen kefalet ölçüsünün az olduğu, Pala’nın avukatı ise ölçünün fazla olduğu gerekçesiyle itirazda bulundu.

Lakin mahkeme her iki itirazı da reddetti. Bunun üzerine taraflar Karşıyaka 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu ve itirazları yeniden reddedildi.

Karşıyaka 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, sanık avukatının dilekçesine istinaden geçen 8 Ekim’de bir duruşma açtı ve duruşma sonucunda Pala için istenen kefalet ölçüsü 100 bin liraya düşürüldü.

Güzelküçük ailesinin avukatı, bu sefer kefalet fiyatının düşürülmesine itiraz etti.

‘BAŞKA İSMETLER ÖLMESİN’

Kazada oğlunu kaybeden baba Vahit Güzelküçük, kefalet kararına reaksiyon gösterdi.

Hukuksal uğraşını sonuna kadar sürdüreceğini belirten Güzelküçük, “Hislerimizi anlatacak söz bulamıyorum. 30 yaşına kadar büyüt, biri gelsin elinden alsın. Yaşasaydı kız kardeşine böbreğini verecekti” dedi.

Sanığın sav ettiği üzere 90 kilometre süratle gitmesinin mümkün olmadığını lisana getiren Güzelküçük, “O süratle çarpsaydı oğlumun arabası bu hale gelmezdi. Sanığın aracı son teknoloji bir araç. Oğlum geri gelmeyecek lakin ‘başka İsmetler ölmesin’ diye adalet gayretimi sürdüreceğim. Sanığın birçok trafik cezası var. Ceza almadıktan sonra tekrar tıpkı şeyleri yapmayacağının garantisi var mı?” diye konuştu.

Kefalet fiyatının düşürülmesini de eleştiren Güzelküçük, “Tazminat davası bile açmadık. ‘Önce ceza alsın sonra açarız’ dedik. Alacağımız tazminatı oğlumuz ismine gençleri yetiştirmek için kullanacaktık. Bizim için kıymetli olan para değil ceza. Öteki anneler, babalar yanmasın istiyoruz. Fakat 100 bin lira kefaletle çıkarılmasına aklımız ermiyor. Bizim haberimiz olmadan orta duruşma yaptılar” tabirlerini kullandı.

‘KURBAN PAZARLIĞI YAPARCASINA’

Anne Keziban Güzelküçük ise “Sanığın, oğlumun yaşı kadar ceza almasını istiyorum. Ben yandım, öbürleri yanmasın. Sanığın pişmanlığını hissetseydim farklı bakardım fakat hissetmedim” dedi.

“HABER VERMEDEN DURUŞMA AÇTILAR”

Güzelküçük ailesinin avukatı Davet Şanlıer, kefaletin düşürüldüğü duruşmadan haberleri olmadığını kaydetti. “Tarafımıza hiçbir haber verilmeyecekse katılanların ve vekillerinin evraktaki yeri nedir? Sanık kefaleti ödeyemeyecek durumda ise neden nakdi kefalet ile özgür bırakılmayı talep etmiştir?” diye soran Şanlıer, şöyle devam etti:

“Kurban pazarlığı yaparcasına 1 milyon lira olan kefaletin 100 bin liraya düşürülmesinin hiçbir mantıklı izahı yoktur. Verilen karar hukuka muhalif olduğu üzere vicdanları da kanatmaktadır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.