48 yıldır istekli bekçilik yapıyor - HABER5HABER5

18 Ekim 2021 - 00:47

48 yıldır istekli bekçilik yapıyor

Bitlis’in Ahlat ilçesine bağlı Serinbayır köyünde yaşayan 72 yaşındaki Musa Selgi, “evim” olarak isimlendirdiği Nemrut’ta, 48 yıldır istekli …

Son Güncelleme :

12 Ekim 2021 - 15:00

Bitlis’in Ahlat ilçesine bağlı Serinbayır köyünde yaşayan 72 yaşındaki Musa Selgi, “evim” olarak isimlendirdiği Nemrut’ta, 48 yıldır istekli bekçilik yaparak bölgenin korunmasına katkı sunuyor.
Çocukluk yıllarında babasıyla kuruyan ağaç kollarını toplamak için Nemrut Dağı’na gelen Selgi, dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük krater gölünün de bulunduğu bölgeye hayran kaldı.
Her gün 20 kilometre aradaki köyünden Nemrut’a giden Selgi, gününün büyük kısmını burada geçirerek her yerini keşfetmeye çalıştı.

Yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilere de bölgeyi tanıtan Selgi, burada tanıştığı rütbeli bir askerin tavsiyesi üzerine 1987 yılında çay yaparak satmaya başladı.
Yaklaşık 20 yıl evvel kurduğu çay ocağını oğluna devreden Selgi, çocukluğundan bu yana duygusal bağ kurduğu Nemrut’tan kopamadı. İlerleyen yaşına karşın büyük bir aşkla bölgenin istekli bekçiliğini yapan Selgi, her gün etrafa atılan çöpleri topluyor, insanları çevreyi pak tutmaları konusunda uyarıyor.
Selgi, evvelce Nemrut’ta yol olmadığı için bölgeye az sayıda ziyaretçi geldiğini söyleyerek, şunları belirtti:

“Araçlar çıkamıyordu. Öküz arabası ya da traktörle gelebiliyorduk. Bazen geldiğimiz gün geri dönemiyor ve geceyi burada geçiriyorduk. Burası cennetten bir köşe. Gelip gören herkes hayran kalıyor. Artık kuralların değişmesi ve yolların yapılmasıyla ziyaretçi sayısı da arttı. Çok hoş bir ormanı var. Evvelce su düzeyi çok yüksekti. Artık azaldı buna çok üzülüyorum.”

Daima bölgede çöpleri topladığını, ağaçları koruduğunu belirten Selgi, “Ömrümün yarısından fazlası burada geçti. Benim konutum üzere oldu. Çocuklarım burada çay satıyor. Ben yaşlandım lakin yeniden de bölgeye sahip çıkıyorum” dedi.

Gelen ziyaretçileri çöp atmamaları konusunda uyaran Selgi, “Ama kimileri dinlemiyor. Çöplerini kenara bırakıp gidiyorlar. Orman kirleniyor. Buna çok üzülüyorum. Burayı köyümden üstün tutuyorum. Canımın sıkıldığı anda buraya geliyorum. Huzur buluyorum” sözlerini kullandı.