AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Afganistan'da en az 1 milyon çocuk vefat riskiyle karşı karşıya - HABER5HABER5

18 Ekim 2021 - 01:31

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Afganistan’da en az 1 milyon çocuk vefat riskiyle karşı karşıya

AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Afganistan’daki durumun “çöküşün eşiğinde” olduğunu belirterek acil …

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Afganistan’da en az 1 milyon çocuk vefat riskiyle karşı karşıya
Son Güncelleme :

12 Ekim 2021 - 1:24

AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Afganistan’daki durumun “çöküşün eşiğinde” olduğunu belirterek acil harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

AB Kalkınma Bakanları, Borrell’in iştirakiyle görüntü konferans usulüyle Afganistan ile ilgili gayriresmi toplantı yaptı.

Borrell, toplantıda “Afganistan’daki insani ve sosyo-ekonomik durum çöküşün eşiğinde. Norveç Mülteci Kurulu’na nazaran, uygun yardımı almadıkları takdirde en az 1 milyon çocuk bu kış soğuktan ve açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya. Bekleyip göremeyiz. Harekete geçmemiz ve süratli hareket etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Bakanların, AB’nin Afgan halkına dayanağını artırmasının somut yollarını tartıştıklarını tabir eden Borrell şöyle devam etti:

“Bu, Kurul tarafından kabul edilen beş kriterin artık geçerli olmadığı manasına gelmez. Tersine, bunlar geçerliliğini koruyor ve sistemli kalkınma iş birliğinin devam edebilmesi için büsbütün karşılanmaları gerekiyor.”

AB Yüksek Temsilcisi, daha evvel Taliban’ın davranışlarını “Diğer ülkelere terör ihraç etmemesi, bayan ve insan haklarına, hukukun üstünlüğü ve basın özgürlüğüne hürmet göstermesi, insani yardımın teslimini kolaylaştırması, ülkeyi terk etmek isteyen yabancı uyrukluların ve risk altındaki Afganların gitmesine müsaade vermesi, Afganistan’daki siyasi güçler ortasında müzakereler yoluyla kapsayıcı ve temsili bir geçiş hükümetinin kurulması” olmak üzere 5 kritere nazaran değerlendireceklerini duyurmuştu.

Borrell, kelam konusu yardımları Taliban üzerinden değil, “çok taraflı ortaklar” aracılığıyla sağlayacaklarını belirterek, bugün görüşülenlerin yarın G20 Önderlerinin Afganistan ile ilgili fevkalâde toplantısında AB’nin tavrını yansıtacağını kaydetti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.