Angela Merkel'i at üstünde tasvir eden dev heykel sergilenmeye başladı - HABER5HABER5

25 Ekim 2021 - 14:09

Angela Merkel’i at üstünde tasvir eden dev heykel sergilenmeye başladı

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, 16 yıldır sürdürdüğü şansölyelik vazifesinden ayrılmaya hazırlanıyor. Almanya’nın siyasi partileri, 26 …

Son Güncelleme :

11 Ekim 2021 - 17:24

13 views

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, 16 yıldır sürdürdüğü şansölyelik vazifesinden ayrılmaya hazırlanıyor. Almanya’nın siyasi partileri, 26 Eylül’de yapılan federal seçimin akabinde koalisyon görüşmeleri yapıyor.

MERKEL AT ÜSTÜNDE: 3 METRELİK HEYKELE AĞIR İLGİ

Merkel’in 16 yıllık iktidarının akabinde onun görkemini tasvir edilen bir heykel,  Amberg-Sulzbach semtindeki Etsdorf’taki Tempel Müzesi’nin önünde açıldı. Merkel’i at üstünde tasvir eden heykel, sanatçı, yayıncı ve Tempel Müzesi müdürü Wilhelm Koch tarafından tasarlandı. 

Koch, “Şansölyenin çoklukla yürümeyi tercih ettiğini ve cet binmeyi bilmediğini çok âlâ biliyorum. Çalışmam, at üzerindeki klasik önder heykellerine bir selam niteliğinde” dedi.

Bununla birlikte, 3D baskı teknolojisi kullanılarak hafif betondan yapılan heykelde at üzerindeki Merkel, doğuya hakikat bakıyor. Misyon mühleti boyunca imzası haline gelen duruşuyla tasvir edilen Merkel’in parmakları yavaşça birbirine kenetlenmiş halde bulunuyor.

Koch, heykel için siyasetçilerden rastgele bir maddi takviye istemediğini söyledi. Kendisini hiçbir partiye bağlı hissetmediğini belirten heykeltraş, “Merkel’in ülke için elde ettiği muvaffakiyetleri her vakit takdir edildi. Asla yanlış bir şey söylememek başlı başına büyük bir başar. Merkel, Almanya’nın en ünlü yaşayan kişiliği olarak  bir anıtı hak ediyor” diye konuştu. 

Başka taraftan, bronz bir kabuğu bulunan bir buçuk tonluk heykel halkın ağır ilgisini gördü. Niyetlerini soyal medyadan paylaşan kullanıcıların kimilerinin heykeli çok beğendiği, kimilerinin ise dalga geçtiği görüldü. 

Welt gazetesi ise, “Merkel’i artık sevdiği Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in fotoğraflarının yanına at sırtında ekleyebilirsiniz” paylaşımı yaptı.

Öte yandan, Angela Merkel’in sonsuza kadar Etsdorf’ta olmayacak. Koch altı ay kalacağını düşünüyor. Bundan sonra heykel, Tempel Müzesi’ne için satılacak.