AstraZeneca'nın antikor kokteyli Covid-19'a yakalanma ve vefat riskini önledi - HABER5HABER5

21 Ekim 2021 - 17:17

AstraZeneca’nın antikor kokteyli Covid-19’a yakalanma ve vefat riskini önledi

İngiliz ilaç üreticisi AstraZeneca, geliştirdiği deneysel Covid-19 ilacının, aşıların ötesinde corona virüse karşı ilaç geliştirme uğraşlarını …

AstraZeneca’nın antikor kokteyli Covid-19’a yakalanma ve vefat riskini önledi
Son Güncelleme :

11 Ekim 2021 - 22:48

İngiliz ilaç üreticisi AstraZeneca, geliştirdiği deneysel Covid-19 ilacının, aşıların ötesinde corona virüse karşı ilaç geliştirme uğraşlarını hızlandırdığını açıkladı.

AZD7442 isimli iki antikordan oluşan bir kokteyl olan ilaç, yedi gün yahut daha kısa müddettir semptomları olan ve hastaneye kaldırılmayan hastalarda önemli Covid-19 yahut mevt riskini yüzde 50 azaltarak çalışmanın ana maksadını karşıladı.

Bununla birlikte, AstraZeneca’nın enjeksiyon yoluyla verilen tedavisi, birden fazla denemenin akabinde hem önleyici bir ilaç hem de Covid-19 tedavisi olarak umut vaat ederek cinsinin birinci örneği oldu. İlacın, aşılarla karşı gereğince güçlü bir bağışıklık cevabı olmayan bireyleri korumak için tasarlandığı belirtildi.

SALGINLA UĞRAŞTA DEĞERLİ BİR ROL OYNAYABİLİR

Baş araştırmacı Hugh Montgomery, “Bu olumlu sonuçlar, uygun bir intramüsküler AZD7442 dozunun bu yıkıcı salgınla uğraşta kıymetli bir rol oynayabileceğini gösteriyor” dedi.

Tıpkı vakitte dünya çapında yaygın olarak kullanılanbir aşısı bulunan AstraZeneca, geçen hafta ABD düzenleyicilerinden önleyici bir tedavi olarak AZD7442 için acil kullanım müsaadesi vermelerini istedi.

DENEMELER 13 ÜLKEDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Öte yandan, antikor kokteylinin denemeleri 13 ülkede gerçekleştirildi. Çalışmaya, yarısı AZD7442 ve geri kalanı plasebo alan 900’den fazla yetişkin istekli katıldı. AstraZeneca, tam deneme sonuçlarının hakemli bir mecmuada yayınlanmak üzere gönderileceğini söyledi.

AZD7442, enfeksiyon durumunda virüsü tutmak ve bedende aylarca oyalanmak üzere tasarlanmış laboratuvar üretimi antikorlar içeriyor.AstraZeneca Lider Yardımcısı Mene Pangalos, “Antikor tedavisi ile erken bir müdahale ve altı aydan daha uzun mühlet devam eden müdafaa, önemli hastalığa karşı kıymetli bir muvaffakiyet sağlayabilir” diye konuştu.

MİSAL TEDAVİLER ÇEŞİTLİ ORANLARDA MUVAFFAKİYET GÖSTERDİ

Öteki taraftan monoklonal antikorlar ismi verilen bir ilaç sınıfına ilişkin yapılan benzeri tedaviler, Regeneron, Eli Lilly ve GlaxoSmithKline (GSK) tarafından daha evvel geliştirildi. Bu tedaviler, ABD’de hafif ile orta şiddette Covid-19’u tedavi etmek için acil kullanım için onaylandı.

Regeneron’un tedavisi, birinci haftada semptomatik enfeksiyona karşı yüzde 72, sonrasında ise yüzde 93 müdafaa sağladı. GSK-Vir’in ortaklaşa ürettiği ilaç, rastgele bir nedene bağlı olarak hastaneye yatış yahut vefat riskinde yüzde 79’luk bir azalmaya neden olurken, Eli Lilly’nin tedavisi, plaseboya kıyasla yedinci günde viral yükte yüzde 70’lik bir azalma gösterdi.

ÇÖLÜN ORTASINDA MARS’TA HAYAT PROVASI

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.