Çin, Covid-19'un kökeninin belirlenmesi gayesiyle Wuhan'daki binlerce kan örneğini test edecek - HABER5HABER5

25 Ekim 2021 - 13:41

Çin, Covid-19’un kökeninin belirlenmesi gayesiyle Wuhan’daki binlerce kan örneğini test edecek

Çin, yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisinin kökenlerine ait soruşturmanın bir modülü olarak Wuhan kentinden on binlerce kan bankası …

Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 14:36

Çin, yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisinin kökenlerine ait soruşturmanın bir modülü olarak Wuhan kentinden on binlerce kan bankası örneğini test etmeye hazırlanıyor. Kelam konusu hareket, virüsün ortaya çıkmasıyla ilgili artan şeffaflık davetlerinin ortasında geldi.

2019’un son aylarına ilişkin olanlar da dahil olmak üzere 200 bine kadar örnek, bu yılın Şubat ayında Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) araştırma şurası tarafından, virüsün kaynağına belirlemeye yardımcı olabilecek muhtemel bir kıymetli bilgi kaynağı olarak tanımlandı.

İKİ YILLIK BEKLEME MÜHLETİ YAKINDA DOLUYOR

Numuneler şu anda  Wuhan Kan Merkezi’nde tutuluyor. Çinli yetkililer, corona virüsün kökenlerine ait rastgele bir davada ispat olarak gereksinim duyulması durumunda kan bankası örneklerinin iki yıl boyunca saklandığını açıklamıştı. Bu iki yıllık bekleme müddeti, birçok uzmanın corona virüsün birinci defa insanları enfekte etmiş olabileceğini düşündüğü Ekim ve Kasım 2019’un kilit ayları için yakında sona erecek. 

Bununla birlikte Çin Ulusal Sıhhat Komitesi’nden bir yetkili, hazırlıklarının şu anda devam ettiğini ve testlerin iki yıllık müddet dolduğunda yapılacağını doğruladı. Dış İlgiler Kurulu’nda global sıhhat kıdemli üyesi Yanzhong Huang, “Bu durum, pandeminin zamanlamasını anlamamıza yardımcı olmak için dünyada gördüğümüz en yakın gerçek vakitli örnekleri sağlıyor” diye konuştu.

Columbia Üniversitesi’nde epidemiyoloji doçenti Maureen Miller ise  “Kan numuneleri katiyetle çok kıymetli bilgiler içeriyor. Çin yabancı uzmanların süreci gözlemlemelerine müsaade vermeli. Hiç kimse, en azından nitelikli gözlemciler olmadıkça, Çin’in bildirdiği sonuçlara inanmayacak” dedi.

ÇİNLİ BİLİM İNSANLARI SONUÇLARI DÜNYA İLE PAYLAŞACAK

DSÖ soruşturması üzerinde çalışan Çinli takımın lideri Liang Wannian, Temmuz ayında düzenlediği basın toplantısında Çin’in örnekleri test edeceğini ve Çinli uzmanların “sonuçları aldıktan sonra hem Çinli hem de yabancı uzmana teslim edeceklerini” açıklamıştı.

“DAHA EVVEL MEYDANA GELEN OLAYLAR OLABİLİR”

Öteki taraftan uzmanlar, numunelerin yanlışsız bir formda saklanırsa, beşerler tarafından hastalığa karşı üretilen birinci antikorlarla ilgili değerli bilgiler sağlayacağını söyledi. Liang, dünyada birinci bildirilen hadisenin 8 Aralık’ta Wuhan’da kayıtlara geçmesine karşın, “Araştırmamız ve Çinli bilim insanlarının evvelki makaleleri tam olarak şunu gösteriyor. Birinci olay muhtemelen 8 Aralık’ta ortaya çıkmadı. Daha evvel meydana gelen öbür hadiseler olabilir” dedi.

NUMUNELER İLE İLGİLİ TELAŞLAR

Öte yandan araştırmacılar, numunelerle ilgili muhtemel meseleleri da lisana getirdi.  Miller, pek çok örneğin büyük olasılıkla sağlıklı bireylerden alınmış olduğunu belirterek, “Pek çok numune asemptomatik hadiselere ilişkin olacak. Lakin, asemptomatik hadiseler pandemiyi körüklüyor” dedi.