Çin'de sel felaketi: 15 can kaybı - HABER5HABER5

21 Ekim 2021 - 17:22

Çin’de sel felaketi: 15 can kaybı

Çin’in kuzeyindeki Talihi eyaletinde şiddetli yağış ve sel sonrası 15 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Mahallî acil durum idaresi …

Son Güncelleme :

12 Ekim 2021 - 12:48

Çin’in kuzeyindeki Talihi eyaletinde şiddetli yağış ve sel sonrası 15 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Mahallî acil durum idaresi yetkilisi Wang Qirui düzenlediği basın toplantısında, Çin’in en çok kömür üreten bölgelerinden biri olan eyalette en az 60 kömür madeninin sel nedeniyle süreksiz olarak kapatıldığını, dördü hariç tümünün ise olağan çalışmaya döndüğünü söyledi.

Wang, çok hava şartları nedeniyle yaklaşık 19 bin binanın yıkıldığını, 18 bin kişinin de “ciddi halde hasardan etkilendiğini” söylerken, “15 kişi öldü ve üç kişi hala kayıp” dedi.

Wang’a nazaran, eyalet genelinde 76 yerleşim ünitesinde yaşayan en az 1,75 milyon sakin selden etkilendi ve 120 bin kişi inançlı bir biçimde tahliye edildi.

Afet nedeniyle 17 bin konut ve 190 bin hektar ekili arazinin tahrip olduğu bölgede, 120 binden fazla kişi, sel tehlikesi nedeniyle yaşadıkları bölgelerden tahliye edildi.

Eyalet genelinde 1000’den fazla inşaat projesine orta verildi, 160’tan fazla mesire yeri ziyarete kapatıldı.

BARAJ VE BENTLER YIKILDI, KÖMÜR MADENLERİ KAPANDI

Eyalet merkezi Taiyüen kentindeki Çingşu ilçesinden geçen Vuma ırmağının taşması, bölgedeki baraj ve bentlerin yıkılmasına yol açtı. Irmak uzunluğundaki 8 köyde yaşayan 15 bin kişi ile etraf yerleşimlerdeki yaklaşık 18 bin kişinin tahliye çalışmalarının ise sürdüğü bildirildi.

Ay başından bu yana mevsim normallerinin 5 katından fazla ortalama yağış alan eyalette seller nedeniyle yaklaşık 60 kömür madeni üretime orta vermek zorunda kaldı.

Çin’in en kıymetli kömür tedarikçisi olan eyalette üretimdeki aksamanın, kış ayları öncesi elektrik ve ısınma derdine neden olacağından tasa ediliyor.

FELAKETTEN BAŞKA KARELER..