Doping teknoloji TIR'ı yarının önderlerini keşfetmek için 10 Ekim'de yola çıkıyor - HABER5HABER5

21 Ekim 2021 - 16:56

Doping teknoloji TIR’ı yarının önderlerini keşfetmek için 10 Ekim’de yola çıkıyor

Hep en çağdaş öğrenme ve öğretim yaklaşımlarını uygulayarak ilerleyen Doping Hafıza, inovatif bir öğrenme kültürü inşa ediyor. Eğitim kesiminde …

Doping teknoloji TIR’ı yarının önderlerini keşfetmek için 10 Ekim’de yola çıkıyor
Son Güncelleme :

08 Ekim 2021 - 18:24

Hep en çağdaş öğrenme ve öğretim yaklaşımlarını uygulayarak ilerleyen Doping Hafıza, inovatif bir öğrenme kültürü inşa ediyor.

Eğitim kesiminde 10 yılı geride bırakan, akademik ve teknolojik manada inovatif Ar-Ge çalışmalarına yük veren Doping Hafıza, Türkiye’de birinci defa kullanılan yapay zekâ takviyeli akıllı test paneli, akıl haritaları, infografikler, rehberlik görüntüleri, velilere özel hazırlanan Gelişim Bilgilendirme Sistemi, soruları görüntülü çözen Çözücü uygulaması, Artık Anladım, Reflekslerle Matematik, Serüvenlerle Fen Bilimleri ve Tarih Seyahati üzere oyun formatında geliştirilen inovatif eğitim ve konsept derslerle hem yüzbinlerce öğrencinin hem yanında oldu hem de bu öğrencilerin hayallerine kavuşmalarına aracılık etti.
“Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklarımıza ulaşabilmek ve yarının gençlerine bilimsel ve teknolojik ufuklar açmak maksadıyla Doping Teknoloji Tırı projemizi hayata geçirdik”

Doping Hafıza, küresel ekosistemde bilinen, teknoloji üreten, çağdaş eğitim ve öğretim teknolojileri ile insanların hayatlarına paha katan dijital bir teknoloji şirketi olma vizyonuna yatırım yaparak ilerliyor. Doping Hafıza CEO’su Semih Hakyemez; “Bu misyondan yola çıkarak Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklarımıza ulaşabilmek ve yarının gençlerine bilimsel ve teknolojik ufuklar açmak gayesiyle Doping Teknoloji Tırı projemizi hayata geçirdik. Bedelli başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘Eğitimde feda edilecek tek bir fert dahi yoktur’ kelamından aldığımız ilham ile ülkemizdeki her çocuğun ve her bireyin ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğu gerçeği ile yol alıyoruz. Çocuklarımızın kendi potansiyellerini keşfetmeleri ve hayal etmeyi hiçbir vakit bırakmamaları hedefiyle yola çıkan Doping Teknoloji Tırı; memleketin her çocuğuna ulaşmayı hedefliyor. Bu seyahat bir hayalle başladı… Çocukların dünyalarına dokunmayı, ufuklarını genişletmeyi, haberdar bile olmadıkları, tahminen o gün, o tırda olmasalar hiç göremeyecekleri bilim ve teknoloji gelişimini onlara sunmayı hayal ettik. Artık ise bu hayali gerçeğe dönüştürüyoruz. Zira biliyoruz ki bir çocuk, her şeyi değiştirebilir. Teknoloji Tırı’nda bu tecrübesi yaşayan çocukların; yarının en pahalı bilim insanları, araştırmacıları, mühendisleri ya da hekimleri ortasında yer alacağına inancımız tam” yorumunda bulundu.

2020 SONUNA KADAR TÜRKİYE GENELİNDE 60 BİNİN ÜZERİNDE ÇOCUĞUN HAYATINA DOKUNULACAK

Erken yaşta deneyim edilen teknolojik ve bilimsel tecrübelerin, çocuklar üzerinde domino tesiri yaratacağının şuurunda olduklarının altını çizen Hakyemez, “Bu çerçevede çocukların hayal güçlerini beslemek ve onların teknolojik, bilimsel ve sanatsal ufuklarına katkı sağlayabilmek iç güdüsüyle Doping Teknoloji Tırı projesine Mart 2021’de start verdik. Bu süreçte Ömer Karakuş Tasarım ve Uygulama Ofisi ile omuz omuza çalıştık. Doping Teknoloji Tırı, Türkiye’nin dört bir yanına ulaşma amacıyla, 10 Ekim’de yola çıkıyor. İlkokul sekizinci sınıfa kadar olan tüm öğrencilere ulaşmayı dilek ediyoruz. Adıyaman Gerger’den başlayarak Güneydoğu ve Doğu Anadolu vilayetlerindeki köy okullarımızı ziyaret edeceğiz. Güzergâhımızı ise teknoloji ve bilime ulaşması en güç olan köy ve ilçelerimiz oluşturuyor. Adıyaman’dan sonra Malatya, Elazığ, Bingöl ve Muş istikametinde ilerleyerek çocuklarımızı tırımızla buluşturacağız. Uzun soluklu bu seyahat kapsamında, 2021 sonuna kadar 15 binin üzerinde çocuğa ulaşmayı, 2022 sonunda ise 60 binin üzerinde çocuğun hayatına dokunmuş olmayı hedefliyoruz” dedi.

“TEKNOLOJİ TIRI; ÇOCUKLARIN TEKNOLOJİNİN MUCİDİ OLMALARI SÜRECİNE İSTİKAMET VERECEK”

Doping Teknoloji Tırı’nın içinde VR gözlükten drone’a, İHA konsolundan 3D yazıcıya kadar pek çok teknolojik alet; ayrıyeten Tesla bobini, Van de Graaff jeneratörü, plazma küresi ve Stirling motoru üzere deney setleri bulunuyor. “Burada çocukları teknolojiyle tanıştıracak, teknolojinin ulaşabileceği noktaları göstereceğiz. Doping Teknoloji Tırı, uygulama sistemlerinin gösterilmesi ve çocuklara tecrübe odaklı bir bakış açısı sunmasıyla farklılaşıyor” açıklamasında bulunan Hakyemez, kelamlarına şöyle devam etti: “Tasarım süreci boyunca dünya genelindeki benzeri projeleri, müzeleri ve oluşumları inceledik. Doping Teknoloji Tırı konseptinde; çocuklara gerçek tecrübeler sunarak vizyon katan, ufuklarını açan, sorgulama süreci başlatan, deneysel süreçlerde neden-nasıl-niçin sorularına detaylı cevap veren bu kadar kapsamlı bir proje yok. Çocuklarımızın matematiksel ve sanatsal marifetlerinin gelişmesini de önemsiyoruz. Bu nedenle her çocuğa bir satranç grubu ve bir müzik enstrümanı da armağan edeceğiz. Yürekten inanıyoruz ki bu tır; çocuklarımızın gelecekte bir bilim insanı, mühendis, sanatçı, hekim, astronot, yazılımcı yahut dünyayı değiştirecek bir teknolojinin mucidi olmaları sürecine istikamet verecek.”

“HER ÇOCUK FARK EDİLMEYİ HAK EDER’ MOTTOSU İLE YENİ PROJELERE İMZA ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Doping Hafıza’nın başlattığı bu atılımın, kamu ve özel daldaki şirketlerin iş birliği ile Türkiye genelindeki pek çok çocuğun hayatını değiştirmesini, bugünün çocukları yarının önderleri olacak gençlerimizin ufkunu açacak, kalıcı ve sürdürülebilir bir seyahate dönüşmesini temenni ettiklerini vurgulayan Semih Hakyemez, son olarak şu bildirisi verdi: “Bu ülkenin çocuklarına güveniyor, onlar için çalışıyoruz. Bugün bir kıvılcımın, yarın bir meşaleye dönüşeceğini çok uygun biliyoruz. Çok daha aydınlık yarınlarda, geleceğimizi yazacak gençlerimize hem ilham vermek hem de yol göstermek için buradayız. ‘Her Çocuk Fark Edilmeyi Hak Eder’ mottosu ile yeni projelere imza atmaya devam edeceğiz.”

“DOPİNG TEKNOLOJİ TIRI’NIN TASARIM SÜRECİ, BENİM İÇİN DE ÇOK BÜYÜK BİR SORUMLULUK”

Doping Teknoloji Tırı’nın dizayncısı Ömer Karakuş ise bu projede yer almanın kendisi için kıymetini şu sözlerle aktardı: “Teknoloji, eğitim ve bilim odaklı süreçlerin iç içe geçtiği Doping Teknoloji Tırı; Doping Hafıza’nın uzun müddettir hayal ettiği ve üzerinde titizlikle çalıştığı bir projeydi. Bu projenin doğuş kıssasına tanıklık etmek ve tasarım sürecinde yer almak, benim için de yesyeni bir tecrübe oldu. Türkiye’nin yarınlarına istikamet verecek çocuklarımızın hayallerini gerçeğe dönüştürme misyonuyla yola çıkan Doping Teknoloji Tırı’nın tasarım süreci, benim için de çok büyük bir sorumluluk.”

“TÜRKİYE’DE İMZA ATTIĞIMIZ DOPİNG TEKNOLOJİ TIRI’NIN DÜNYADA EŞİ GİBİSİ YOK”

Tasarım sürecini titizlikle yürüttüklerini, karşılarına çıkan her soruyu kıymetlendirerek ve kendi içlerinde çözümleyerek inovatif bir yol haritası belirlediklerini söyleyen Karakuş, “Tüm bu süreçlerin akabinde Doping Teknoloji Tırı projesine Mart 2021’de start verdik. Projenin dizaynına ise Nisan 2021’de başladık. Tasarım sürecinin birinci evresini; tırın dorsesinin kasa tipi ve açılış düzeneğinin belirlenmesi oluşturdu. Akabinde içerik idaresine odaklandık. Farklı bir perspektiften baktığınızda, aslında bir senaryo üzerinde çalıştık diyebiliriz. Çin’den Güney Kore’ye İngiltere’den Amerika’ya kadar dünyanın farklı noktalarında hizmet veren pek çok bilim ve teknoloji odaklı müzeyi inceledik. Birtakım müzelerde çocukların yer aldığı deneysel çalışmalara imza atılsa da, bu sürecin aşikâr bir düzeyde kaldığı gözlemleniyor. Çocukların daha çok gezecekleri, okuyarak gözlemleyebilecekleri bir ömür alanı yaratılıyor. Bu perspektiften bakıldığında Türkiye’de imza attığımız Doping Teknoloji Tırı’nın dünyada eşi gibisi yok. Müze mantığına yesyeni bir bakış açısı getiren Teknoloji Tırı’nda çocuklarımız; robotik yazılım süreçlerinden 3D yazıcı için nasıl modelleme yapılacağına dair her inovatif süreci deneyimleyebilecek. Teknoloji Tırı’nın hayata geçmesinde tasarım ve proje takımı olarak 20 kişi faal vazife aldı. Bu etapta Doping Hafıza bünyesinde ise 20 kişi çalıştı. Tırın dorsesinin imalinden, içerik ve deneylerin hazırlanmasına kadar 250 kişinin emek verdiği bir projeye imza attık” dedi.

“İNOVATİF PAHALARIN PEŞİNE DÜŞMEK ZORUNDAYIZ”

Gelişmeye, öğrenmeye ve yeniliklere açık olmaya her zamankinden daha çok gereksinimimizin olduğu bir periyottan geçtiğimize dikkat çeken Ömer Karakuş, son olarak şu yorumda bulundu: “Teknolojik gelişmelerin büyük bir süratle dönüşüm yarattığı günümüz dünyasında eksik yanlarımızı güçlendirmek ve rekabet yarışında atağa geçebilmek için inovatif kıymetlerin peşine düşmek zorundayız.

Burada sorulması gereken tek bir soru var: Bugünün çocukları, yarının başkanları ortasında yer alacak gençlerimiz, bu gelişmelerden haberdar olmadan geleceğe nasıl istikamet verebilirler? Doping Teknoloji Tırı, çocuklarımıza bu tecrübeleri yaşatmak, ufuklarını açmak ve Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek jenerasyonlara yol göstermek gayesiyle tasarlandı.

10 Ekim’de ise Türkiye genelinde uzun soluklu bir seyahate çıkacak. Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklarımızın; çok daha aydınlık bir geleceğe bilim, teknoloji ve tasarım üçgeninde ilerlemelerine istikamet verecek Teknoloji Tırı, hepimize umut olsun.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.