Dünyanın en uzun uzunluklu bayanı Rümeysa Gelgi, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi - HABER5HABER5

21 Ekim 2021 - 17:48

Dünyanın en uzun uzunluklu bayanı Rümeysa Gelgi, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yaşayan Rümeysa Gelgi, 2 metre 15 santimetrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun uzunluklu bayanı olarak Guinness …

Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 14:24

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yaşayan Rümeysa Gelgi, 2 metre 15 santimetrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun uzunluklu bayanı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

2014 yılında yapılan ölçüm ile dünyanın en uzun genç bayanı unvanını alan Gelgi, 2021 yılının Mayıs ayında yapılan ölçümler sonrasında geçtiğimiz günlerde tescil dokümanını alarak dünyanın en uzun uzunluklu bayanı oldu.

Doğuştan dünyada 50 olay sayısı kaydedilen ve çok büyümeye olan Weaver sendromu nedeniyle uzunluğu uzayan Gelgi, günlük hayatının büyük bir kısmını tekerlekli sandalyede geçirirken, yürüteç yardımıyla kısa müddetliğine hareket edebiliyor.

Tescil evrakının teslimi sırasında konuşan Gelgi, uzunluğunun sokakta yanından geçen şahısların ilgisini çektiğini söylerken, birçok kişinin birinci müsabakalarında kendisine kibar ve destekleyici davrandığını söyledi.

Rümeysa Gelgi, “Her dezavantaj kendin için bir avantaja dönüşebilir, bu yüzden kendini olduğun üzere kabul et, potansiyelinin farkında ol ve elinden gelenin en düzgününü yap” diye konuştu.

Boş vakitlerinde ailesiyle dışarı çıkıp yemek yemeyi sevdiğini söz eden Gelgi, yüzmenin rahatlamasına yardımcı olduğunu tespit ettiğini aktardı.

Guinness Dünya Rekorları Genel Yayın Direktörü Craig Glenday ise, “Rumeysa’yı yine rekorlar kitabına sokmak bir onur. Yılmayan ruhu ve kalabalığın ortasından sıyrılma gururu bir ilham kaynağı” derken, Yaşayan en uzun bayan kategorisi çok sık el değiştiren bir kategori değil, bu yüzden bu haberi dünyayla paylaşmaktan heyecan duyuyorum” diye konuştu.

Gelgi’nin ailesi de kızlarının Guinness Dünya Rekorları unvanına sahip olduğu için çok memnun olduklarını ve kızlarıyla gurur duyduklarını belirtti.

EN UZUN ERKEK DE TÜRK

Guinness, dünyanın en uzun bayanı Rümeysa Gelgi ile birlikte, 2 metre 51 santimetrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun erkeği Sultan Kösem’in de Türk olmasının az bir durum olduğunu belirtirken, bu durumun en son 2009 yılında Çin’li Bao Xi Shun’un 2 metre 36 santimetreyle en uzun erkek ve Yao Defen’in 2 metre 33 santimetreyle en uzun bayan rekorunu elinde bulundurduğu sırada gerçekleştiğini vurguladı.