Eylül yağışları geçen yıla nazaran yüzde 100'den fazla arttı - HABER5HABER5

25 Ekim 2021 - 13:31

Eylül yağışları geçen yıla nazaran yüzde 100’den fazla arttı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilgilerinden derlenen bilgiye nazaran, Türkiye geneli eylül ayı yağışları geçen yılki yağışların üzerinde …

Eylül yağışları geçen yıla nazaran yüzde 100’den fazla arttı
Son Güncelleme :

11 Ekim 2021 - 10:12

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilgilerinden derlenen bilgiye nazaran, Türkiye geneli eylül ayı yağışları geçen yılki yağışların üzerinde gerçekleşti.

Ülkede kelam konusu ayda yağışlar, mevsim normallerine nazaran yüzde 35, geçen yılın eylül ayına nazaran yüzde 100’den fazla artış gösterdi.

EN FAZLA YAĞIŞ ARTIŞI İÇ ANADOLU’DA

Mevsim normallerine nazaran en fazla yağış artışı görülen bölge yüzde 100’ün üzerinde artışla İç Anadolu oldu.

Yağışlar, Ege Bölgesi kıyı bölümü, Edirne, Bursa, Mersin, Hatay, Adana’nın kuzey bölümleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Hakkari, Van etraflarında yüzde 80’den fazla azaldı.

Yurdun iç kısımları ile Giresun etraflarında yer yer mevsim normallerinin iki katından fazla yağış gerçekleşti. Eylül ayı vilayet geneli bazında en fazla yağış 243,3 milimetreyle Rize’de, en az yağış 0,4 milimetreyle Mardin’de kaydedildi.

Yağışlı gün sayıları Marmara Bölgesi’nin doğusu, Karadeniz Bölgesi, Ardahan ve Erzurum etraflarında 15-20 gün, Trabzon ve Rize etraflarında 20-25 gün, Aydın ve Muğla’nın batısı, Şanlıurfa, Adıyaman Gaziantep, Diyarbakır, Mardin , Şırnak, Hakkari ve Van’ın doğu kesitlerinde ise 1 gün civarında gerçekleşti.

BÖLGE SEVİYESİNDE YAĞIŞLAR

Marmara Bölgesi’nde eylülde yağışlarda olağana nazaran yüzde 37 azalış, 2020 yılı eylül ayı yağışlarına nazaran yüzde 76 artış görüldü. Bölgenin eylül ayı yağış ölçüsü 22,9 milimetre olarak kayıtlara geçti.

Birebir ayda Ege Bölgesi’nde yağışlarda olağana nazaran yüzde 38 azalma, geçen yılın eylül ayı yağışlarına nazaran yüzde 8 artış meydana geldi. Eylül ayı yağışı 10,6 milimetre oldu.

Akdeniz Bölgesinde ise bu periyotta yağış 21,7 milimetre olarak ölçüldü. Bölgede geçen ay yağışlar mevsim normallerine nazaran yüzde 47, 2020 yılı eylül ayı yağışlarına nazaran yüzde 100’den fazla arttı.

Yağış ölçüsü İç Anadolu Bölgesinde geçen ay 30,9 milimetre olarak kayıtlara geçti. Yağışlarda olağana ve 2020 yılı eylül ayına nazaran yüzde 100’den fazla artış dikkati çekti.

Karadeniz Bölgesi’nde eylül ayı yağışı 81,4 milimetre oldu. Bölgenin aldığı yağış ölçüsü mevsim normallerine nazaran yüzde 62, 2020 yılı eylül ayı yağışlarına nazaran yüzde 100’den fazla artış kaydetti.

Yağış ölçüsü Doğu Anadolu Bölgesi’nde kelam konusu ayda 15,1 milimetre olarak ölçüldü. Bölgede yağışlar mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, 2020 yılı eylül ayı yağışlarına nazaran yüzde 100’den fazla artış oldu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin aldığı yağış ölçüsü ise eylülde 1,9 milimetre olarak kayıtlara geçti. Bölgede, yağışlar olağana nazaran yüzde 65 azalırken, geçen yılın eylül ayına yüzde 100’den fazla arttı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.