Greta Thunberg: Biden ile görüşürüm, lakin bir umudum yok - HABER5HABER5

21 Ekim 2021 - 18:20

Greta Thunberg: Biden ile görüşürüm, lakin bir umudum yok

Greta Thunberg,  İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler iklim doruğunda ABD Lideri Joe Biden ile görüşmeye “açık …

Son Güncelleme :

14 Ekim 2021 - 1:36

10 views

Greta Thunberg,  İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler iklim doruğunda ABD Lideri Joe Biden ile görüşmeye “açık” olduğunu, lakin ne ABD başkanından ne de 31 Ekim – 12 Kasım tarihleri ​​​​arasında yapılacak olan doruktan pek bir şey beklemediğini söyledi.

“DÜNYA BAŞKANLARININ NEDEN BENİMLE KONUŞMAK İSTEDİĞİNİ ANLAMIYORUM”

Covering Climate Now’a röportaj veren 18 yaşındaki aktivist, ABD liderinin yahut rastgele bir dünya başkanının Cop26’da onunla oturmak isteyebileceği fikrine şaşırdığını, fakat sorulduğunda bu olasılığa açık olduğunu söyledi:

 “Duruma nazaran değişir. Bu insanların neden benimle buluşmak istediğini anlamıyorum, lakin evet Biden ile görüşebilirim.”

Biden ile görüşüp görüşmeyeceği sorusunu yanıtlamadan bir hafta evvel Thunberg, Youth4Climate tepesinde yaptığı konuşmada, ABD liderini ve öteki dünya önderlerini hoş kelamlar söylemekle, lakin iklim konusunda gerçek bir aksiyonda bulunmamakla suçlamıştı.

İklim aktivistlerinin dünya önderleri tarafından “ciddiye alınmadığından” şikayet eden Thunberg,  “Sadece ‘Seni dinliyoruz’ diyorlar ve sonra bizi alkışlıyorlar. Akabinde siyasetlerine eskisi üzere devam ediyorlar” demişti.

BIDEN’IN KONUŞMALARI ONU ETKİLEMEDİ

Bununla birlikte, Biden’ın yalnızca iklim krizi hakkında güçlü bir biçimde konuşmadığı, birebir vakitte ABD tarihinin en argümanlı iklim yasasını geçirmeye çalıştığı savı Thunberg’i etkilemiyor. 

Genç bayan, “Şu anda Washington’da şiddetli müzakereler yapan Demokratların harcama planındaki iklim tedbirleri lobiciler tarafından çok fazla sulandırıldı. Bu yüzden bunun iklim krizine bir tahlil olacağını argüman edilmemeli. Biden’ın siyasi sorunu şu: Bir demokraside lider olarak, gündemini engellemeye kararlı Cumhuriyetçi muhalefetin oybirliğiyle karşı karşıya kaldığı bir yasama organıyla iktidarı paylaşIYOR” dedi.

“BOŞ KONUŞMALARLA DOLU OLSA DA KATILACAĞIM”

Öteki taraftan, Stockholm’deki mutfak masasından konuşan Thunberg, doruğun “boş konuşmalar dolu” olma potansiyeline karşın Kasım ayındaki Cop26’ya katılacağını açıkladı:

“Çünkü binlerce hükümet yetkilisi, aktivist, bilim insanve gazeteci bir ortaya gelecek. Bu acil bir durumda olduğumuzu göstermek için değerli bir fırsat. İnsanları harekete geçirmeye çalışacağız.
Şu anda içinde bulunduğumuz bu türlü bir acil durumda, herkesin ahlaki sorumluluğunu üstlenmesi gerekiyor, en azından ben o denli düşünüyorum.”