İki yıldır boynunda otomobil lastiğiyle dolaşan geyik kurtarıldı - HABER5HABER5

21 Ekim 2021 - 17:02

İki yıldır boynunda otomobil lastiğiyle dolaşan geyik kurtarıldı

ABD’de Colorado Parkları ve Yaban Hayatı (CPW) yetkilileri, 2 yıldır boynunda lastikle dolaşan bir geyiğin nihayet bulunduğunu ve lastikten …

Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 11:24

ABD’de Colorado Parkları ve Yaban Hayatı (CPW) yetkilileri, 2 yıldır boynunda lastikle dolaşan bir geyiğin nihayet bulunduğunu ve lastikten kurtarıldığını açıkladı.

Kurtarma çalışmasında birinci evvel geyiğin boynundaki lastik kesilmeye çalışıldı, lakin içindeki çelikten ötürü bu prosedür mümkün olmadı.

Boynuzlarının kesilmesine karar verilen geyik, uyuşturucu tabanca ile sakinleştirildi ve lastikten kurtarıldı.

Vazifeliler, lastiğin içinin kirle dolu olduğunu ve hayvan için yük oluşturduğunu belirtti. Kurtarmaya katılan Scott Murdoch, “Çıkarmak çok zordu” diyerek yalnızca geyiğin boynunda küçük bir yara ile tüy kaybı olduğunu söyledi.
Murdoch, geyiğin “şaşırtıcı derecede iyi” durumda olduğunu söyledi. Kurtarma süreci, görevlilerin 1 hafta içinde yaptıkları 4. deneme oldu. Geyiği sakinleştirmeye yönelik evvelki teşebbüsler, yırtıcı ömür vazifelilerinin gereğince yanına yaklaşamaması ve diğer geyiklerin yakınlarda olması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

2019 YILINDA FARK EDİLDİ

2019 yılında fark edildi
Yaban hayatı vazifelileri, boynunda lastik olan geyiği birinci olarak Temmuz 2019’da yaban keçisine yönelik nüfus araştırması yaparken fark etti. 270 kilogram tartısındaki geyiğin daha sonra Park County ile Jefferson County ortasında birkaç defa dolaşırken görüldüğü, lakin kış aylarında uzun müddet ortadan kaybolduğu söz edildi. Lastiğin geyiğin boynuna nasıl geçtiği ise bilinmiyor.