İngiltere’de 2030’a kadar diyabet hastalarının sayısı 5.5 milyona ulaşacak - HABER5HABER5

25 Ekim 2021 - 13:58

İngiltere’de 2030’a kadar diyabet hastalarının sayısı 5.5 milyona ulaşacak

Diyabet hastalarıyla dayanışma kuruluşlarından Diabetes UK, diyabet hastalarının geleceği ve sıhhat sistemine olan tesiri üzerine bir rapor …

Son Güncelleme :

07 Ekim 2021 - 7:48

Diyabet hastalarıyla dayanışma kuruluşlarından Diabetes UK, diyabet hastalarının geleceği ve sıhhat sistemine olan tesiri üzerine bir rapor hazırladı. Raporda 2030 yılına kadar her on şahıstan birinin diyabet hastası olmasının beklendiği ve 5.5 milyon kişinin hasta olmasının ulusal sıhhat sistemine sürdürülemez bir yük bindireceği belirtildi.

SIHHAT SİSTEMİ ÇÖKME TEHLİKESİ ALTINDA

Diyabet hastalarının tedavi ve bakım hizmetlerine yılda 14 milyar pound (yaklaşık 169 milyar TL) harcayan İngiltere ulusal sıhhat sisteminin yeni hastaların eklenmesiyle iflas etme riski taşıdığı aktarıldı.

HASTALARIN BİRÇOK TİP 2 DİYABET HASTASI

4.1 milyon vatandaşın diyabet tanısı konduğu, 850 bininin de bu hastalığı taşıdığından şüphelenildiği İngiltere’de, bu hastalardan yüzde 90’ının obezite ve sıhhatsiz hayatla ilişkilendirilen tip 2 diyabet hastası olduğu görüldü.

HER ÜÇ YETİŞKİNDEN BİRİNİN YAKALANMA İHTİMALİ VAR

Diabetes UK lideri Chris Askew, ülkenin halk sıhhati krizinin eşiğinde olduğunu belirtirken, üç yetişkinden birinin, yaklaşık 17 milyon insanın, 2030’a kadar tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskinin yükseldiğini belirtti.

Yetkilileri diyabetle uğraş etmeye çağıran kuruluş, daha fazla insanın devlet tarafından düzenlenen diyabet tedbire programına katılması gerektiğini söyledi. 

Programın, insanların sağlıklı bir kiloya ulaşmalarını, daha uygun beslenmeyi öğrenmelerini ve tertipli antrenmanı günlük hayatlarının modülü haline getirmelerini kolaylaştıracağını da ekledi.

Son NHS datalarına nazaran, diyabet her hafta 185 uzuv kaybına, 770’ten fazla felç olayına, 590 kalp krizine, 2 bin 300 kalp yetmezliğine neden oluyor.