İtalya’da 1 Euro’ya meskenler satışa çıktı: 630 binadan 250'si satılıyor - HABER5HABER5

25 Ekim 2021 - 14:04

İtalya’da 1 Euro’ya meskenler satışa çıktı: 630 binadan 250’si satılıyor

Geçtiğimiz aylarda 1 Euro’ya satışa çıkan konutlar kervanına İtalya’nın yeni bir kasabası daha katıldı. Başşehir Roma’ya yaklaşık 150 …

Son Güncelleme :

09 Ekim 2021 - 15:12

12 views

Geçtiğimiz aylarda 1 Euro’ya satışa çıkan konutlar kervanına İtalya’nın yeni bir kasabası daha katıldı.

Başşehir Roma’ya yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta yer alan Abruzzo bölgesindeki Pratola Peligna kasabasında meskenler, 1 Euro’ya satışa çıktı.

Kayak pistlerine erişimi ve eşsiz görünümüyle ünlü olan bölgede, nüfusun 7 binin altına inmesi nedeniyle ve bölgenin yine canlanması maksadıyla yapılacak olan satış ile ilgili konuşan kasabanın meclis üyesi Paolo Di Bacco, “Yaklaşık 630 boş binadan 250’si 1 Euro’ya satılabilir. Emelimiz, biraz vakit alsa bile, hepsinin tekrar parlamasını ve eski hoşluğunu geri kazanmasını sağlamak” dedi.

Alp Dağları’nın bir kolu olan Apenin Dağları’ndaki kayak pistlerine yakınlığı sebebiyle turist çekme potansiyeline dikkat çekilen Orta Çağ mimarisinin hakim olduğu kasabada, nüfusun her geçen gün azaldığına dikkat çekiliyor.

1930’larda yaklaşık 13 bin kişinin yaşadığı kasabada halihazırda 7 bin kişinin yaşadığı belirtiliyor.

Kasabada yaşayan lokal halkın büyük kentlere göçtüğü, bununla birlikte 2009’da meydana gelen zelzelede konutların durumunun daha da kötüleştiği olduğu aktarıldı.

Lokal meclis üyesi Paolo Di Bacco, 1 Euro’luk satışın başlamasından evvel, terkedilmiş mülklerin haritasını çıkardıklarını ve eski sahipleriyle bağlantı kurmaya çalıştıklarını aktarırken, “Bu güçlü bir iş” diye konuştu.

Di Bacco, satış prosedürlerini hızlandırmak için alıcıları en fazla üç yıl içinde yeni konutlarını süratle tekrar şekillendirmeye teşvik etmek için yeni kurallar getirildiğini söylerken, öbür 1 Euro’ya satışa sunulan konutlar üzere depozito olmadığını fakat meskenlerde altı ay içerisinde inşaat başlamaması durumunda alıcıların 10 bin euro ceza alacağını aktardı.

“Sadece alıcıların taahhütlerini yerine getirdiğinden ve yalnızca 1 Euro karşılığında satın alıp sonra ortadan kaybolmadığından emin olmak istiyoruz” diyen Paolo Di Bacco, “Bu berbat senaryodaki durum” diye konuştu.

Pratola Peligna’nın terkedilmiş taş meskenleri, sokakların sadece eşek otomobillerine yetecek kadar geniş olduğu, Schiavonia olarak bilinen tarihi bölgesine sıkışmış durumda.

Detaylı taş süslemeleri ve süslü kemerli portalları ile birtakım mülkler düzgün durumda fakat birkaç tanesi ise yıkılmak üzere.

Konutların ortalama olarak iki katlı ve 70 metrekare büyüklüğünde olduğu belirtilirken, kimilerinde birden fazla ferforje balkon, bir mahzen ve ağır kar yağışlarında meskenlerin girişinin kapanmaması ismine ön kapıya çıkan basamaklar bulunuyor.

Kasabanın 1 Euro’luk binalarının birçoklarında ise biri ana girişte başkası ise yeraltı deposuna inen iki girişi bulunuyor.

Satışa sunulan konutların ayrıntıları ve fotoğrafları sistemli olarak Pratola Peligna belediye binasının web sitesine yüklenirken birkaç adedinin bu süreçte alıcı bulduğu bildirildi. 

KASABADAN ÖTEKİ KARELER