İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji öğrencileri projeleriyle MOSTRATEC Bilim Olimpiyatları finalinde - HABER5HABER5

25 Ekim 2021 - 14:20

İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji öğrencileri projeleriyle MOSTRATEC Bilim Olimpiyatları finalinde

Brezilya’nın Novo Hamburgo kentinde düzenlenen, dünyanın en itibarlı bilim olimpiyatları ortasında gösterilen MOSTRATEC Bilim Olimpiyatları …

İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji öğrencileri projeleriyle MOSTRATEC Bilim Olimpiyatları finalinde
Son Güncelleme :

09 Ekim 2021 - 11:00

Brezilya’nın Novo Hamburgo kentinde düzenlenen, dünyanın en itibarlı bilim olimpiyatları ortasında gösterilen MOSTRATEC Bilim Olimpiyatları finalleri, bu yıl pandemi münasebetiyle online gerçekleşiyor. İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji Samsun, Çanakkale Biga, Sarıyer, Acarkent, İzmir Buca, Ankara İncek ve Ankara Batıkent Yerleşkesi öğrencileri, biyoloji ve fizik alanında geliştirdikleri bilimsel araştırma projeleriyle, MOSTRATEC finallerinde Türkiye’yi temsil edecek.

Dünya çapında 1000’e yakın proje içinden seçilen finalist projeler, 26-28 Ekim 2021 tarihleri ortasında 36. kere düzenlenecek olan itibarlı tertipte heyet karşısına çıkacak. Öğrenciler, kanser araştırmalarından araç kazaları sonucu can ve mal kaybını azaltacak projelere, etraf kirliliğini azaltmaktan organik yapıştırıcıya kadar insanlık faydasına birçok proje geliştirdiler.

İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji İdare Şurası Üyesi ve Kurucu Temsilcisi Serhat Özeren proje temelli eğitimle yetiştirdikleri öğrencilerinin hem ulusal hem memleketler arası platformlarda yer almalarından epey memnun olduklarını lisana getirerek “Öğrencilerimize şimdiden muvaffakiyetler diliyoruz. Geleceğin yaratıcı, üreten ve tahlil odaklı bireylerini yetiştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

HASTALIKLARIN BİTKİSEL ATIKLARLA TEDAVİSİ MÜMKÜN

İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji İncek Yerleşkesi öğrencisi Asya Işık Çelik, Biyoloji Öğretmeni Tuğba Kara danışmanlığında sağlıklı ömür alanında geliştirdiği “Bitkisel Atıklardan Tıbbi Pahası Olan Eser Geliştirilmesi” projesi ile kimyasal içerikli ilaç tedavileri yerine atık olarak ortaya çıkan mısır püskülünün ve kiraz sapının antioksidan özelliğine sahip fenolik bileşiklerin tayinini belirledi. Proje ile günlük hayatta karşımıza sıklıkla çıkan kanser, şeker hastalığı, kalp damar rahatsızlıkları üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde bu bitkisel atıkların tıbbi eser olarak geliştirilebilir olduğu tespit edildi.

KANSER ARAŞTIRMALARINA BİYOİNFORMATİK YAKLAŞIM

İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji Çanakkale Biga Yerleşkesi öğrencileri Zeynep Doğan ve Miray Yılmaz, Biyoloji Öğretmeni Selen Çakas Coşkun danışmanlığında biyoinformatik alanında geliştirdikleri “Peto Paradoksuna Biyoinformatik Yaklaşım” projesi ile kanserin oluşumunda rol oynayan Tümör Baskılayıcı Genler üzerinde durarak kutup bölgelerinde yaşayan kansere dirençli canlılar ile insan ortasındaki gen farklılıkları incelediler. Proje ile kanser genetiği üzerinde farklı canlılardaki tümör baskılayıcı gen benzerlikleri saptandı.

Pandemi Periyotlarında Patojenden mi Yoksa Cerrahi Maskeden mi Korunmalıyız?

EN SAĞLIKLI MASKE NASIL OLMALI?

İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji İzmir Buca Yerleşkesi öğrencileri Ayşegül Çelik ve Alkın Aclan, Biyoloji Öğretmeni Nuran Özkan danışmanlığında sıhhat bilimleri alanında geliştirdikleri ‘’Pandemi Devirlerinde Patojenden mi Yoksa Cerrahi Maskeden mi Korunmalıyız?’’ projesi ile köpek balıklarının derisi üzerinde bulunan mikro dişcik biçimleri sebebiyle bakterilerin yaşayamayacağı bir yüzey oluşturduğunu ve bakteriler, bu yüzey üzerinde durmak, yapışmak, ilerlemek ve çoğalmak üzere aktivitelerini yerine getiremediği için antibakteriyel bir tesir oluşturduğunu görmüşlerdir. Bu yapıyı keşfeden bilim insanları kimyasal kullanmadan mekanik olarak bu yüzey desenini kopyalamayı başarmışlar ve tıp alanı da dahil birçok alanda kullanmaya başlamışlardır. Öğrenciler, antibakteriyel yüzey deseni, maske imalatında kullanılan lifler üzerine kopyalandığında yahut bu desene sahip varolan malzemelerden maske yapıldığında tahlile ulaşılacağını söz ettiler.

ETRAF KİRLİLİĞİNİ AZALTACAK ALTERNATİF UYGULAMALAR

İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji Sarıyer Yerleşkesi öğrencileri Derin Naz Yayık, Efe Şıvgın ve Can Bilge, Biyoloji Öğretmeni Ebru Özdoğru danışmanlığında hayvan ve bitki bilimleri alanında geliştirdikleri ‘’Hümik Asit ve Fosfor Uygulamalarının Marul Bitkisi ve Topraktaki Fosfor Hareketlerine Etkisi’’ projesi ile kullanımı yaygın olan kimyasal ve organik gübrelerin uygun dozlarda kullanımına ve uygun olmayan dozların randımanı artırmaktan çok olumsuz tesirlere yol açabileceğine dikkat çektiler. Bu proje ile öğrenciler, hümik asit üzere organik düzenleyicilerin uygun dozlarının, kimyasal gübre kullanımını azaltıcı tesiri olduğu ve böylelikle toprak kirliliğini en aza indirilebileceği sonucuna ulaştılar.

DOĞAL SAVAŞLA KEYİFLİ VE UMUTLU

İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji Ankara Batıkent Yerleşkesi öğrencileri Ece Dündar ve Yağız Çetin, Biyoloji Öğretmeni Esra Yücegöğ danışmanlığında ekoloji alanında geliştirdikleri “Güve Kelebeği ile Bitkisel Savaş” projesi ile depo zararlısı olan güve kelebeğinin bitkisel usullerle de uzaklaştırılabileceğini göstererek, pestisit kullanımının insan sıhhati üzerindeki olumsuz tesirleri ortadan kaldırmayı amaçladılar. Bu sayede ekolojik kirlenmenin de önüne geçilmesi beklenmektedir.

ORGANİK YAPIŞTIRICI

İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji Samsun Yerleşkesi öğrencileri Yağmur Özdemir, Melisa Bahadır ve Tabiat Çelik, Biyoloji Öğretmeni Çiğdem Özgürdal danışmanlığında biyoçeşitlilik alanında geliştirdikleri “Keten Tohumunun Yapısındaki Pektin Heterosakkaritinden Organik Yapıştırıcı Yapımı” projesi ile bilhassa okul çağı çocuklarının yoğunlukla kullandığı, solvent içerikli olanların beyin, kalp, hudut sistemi hastalıklarına yol açtığı, bağımlılık yapabilen yapıştırıcıların yerine %100 organik bir yapıştırıcı yapmayı amaçladılar.

ARITMA ÇAMURUNDAN GÜBREYE PSEUDOMONASLARLA SEYAHAT

İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji Samsun Yerleşkesi öğrencileri Ethem Can Kara, Ege Başbulut ve Eda Dikkaya Biyoloji Öğretmeni Çiğdem Özgürdal danışmanlığında ekoloji alanında geliştirdikleri “Arıtma Çamurundan Gübreye Pseudomonas luteola’larla Yolculuk” projesi ile arıtma çamurunun gübre olarak kullanılmasını ve verimli hâle getirilmesini amaçladılar.

PLASTİKTEN BİTKİYE DÖNÜŞÜM

İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji Samsun Yerleşkesi öğrencileri Deren Dumanoğlu, Ece Ezgi Salış ve Kutay Yurtseven, Biyoloji Öğretmeni Çiğdem Özgürdal danışmanlığında ekoloji alanında geliştirdikleri ‘Keten Tohumu (Linum usitatissimum) Özütünden Bitkiye Dönüşebilen Biyobozunur Plastik” projesi ile tabiatta büsbütün çözünebilen biyobozunur poşetleri daha tesirli biçimde kullanarak kullanıcının poşeti kendi eliyle ortadan kaldırmasını sağlamayı ve bu süreçte tabiata yararlı bir biçimde geri dönüştürmeyi sağlayacak biyobozunur poşet ham unsuru üretilmesini amaçladılar.

ARAÇ KAZALARI SONUCUNDA CAN VE MAL KAYBINI EN AZA İNDIRMEK MÜMKÜN

İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji Acarkent Yerleşkesi öğrencisi Dilay Gökçe, danışmanlığını Fizik Öğretmeni Gökhan Aldemir’in yaptığı “Nitinol ve Metal Esnekliğinin Araç Güvenilirliği Üzerindeki Etkisi” projesi ile daha evvel otomobillerin şasisi ve genel iskelet yapısında kullanılan çelikten hem yük hem de darbe emici özellik olarak ortalama bir araçta kullanılan çeliğin fiyatından daha uygun bir fiyat seviyesine sahip olan NiTi (Nitonol) alaşımının süperelastiklik özellikleri, yüksek darbe itfa etme kapasitesi ve hafifliği temel alınarak, araçların metal yüzeylerinin nitinol ile kaplanması ve bunun beraberinde projede trafik kazalarında yaşanan önemli can ve mal kayıplarını önlemeyi amaçladı.

İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji öğrencileri Biyoloji alanında MOSTRATEC 2020 finallerinde en beğenilen proje, 2019 finallerinde Dünya 4.lüğü, 2018 finallerinde Dünya 2.’liği, 2017 finallerinde Dünya 2.liği ve 4.lüğü, 2016 finallerinde Dünya 2.liği ve 4.lüğü, 2015 finallerinde ise Dünya 1.liği, 3.lüğü ve 4.lüğü kazandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.