Kentlerdeki ışık kirliliği böceklerin davranışlarını değiştirdi - HABER5HABER5

25 Ekim 2021 - 13:14

Kentlerdeki ışık kirliliği böceklerin davranışlarını değiştirdi

Finlandiya ve İsveç’te yürütülen bir araştırma sonucunda kentlerdeki ışık kirliliğinin, güve ve kelebeklerin kış uykusuna erken girmelerine …

Son Güncelleme :

08 Ekim 2021 - 16:48

Finlandiya ve İsveç’te yürütülen bir araştırma sonucunda kentlerdeki ışık kirliliğinin, güve ve kelebeklerin kış uykusuna erken girmelerine neden olduğunu ortaya koydu.

DİĞER TİPLERDE DE GÖRÜLEBİLİR

Çalışmanın müelliflerinden Stockholm Üniversitesi fizyoloji araştırmacısı Matthew Nielsen, ‘’Hayvanların günlerin uzunluğundan hareketle mevsimsel davranışlar sergilemesi çok yaygın görülüyor. Kentte yaşayan pek çok başka tıpta de benzeri tesirleri görme olasılığımız yüksek’’ dedi.

Nielsen’ın çalışması, kelebeklerin ne vakit gelişeceğine, üreme devrine ve kış uykusuna geçtiği vakit aralığına odanlanarak hazırlandı.

KIŞA HAZIRLANMAYI GECİKTİRİYOR

İklim değişikliğinin günlerin uzunluğu ve sıcaklık ortasındaki bağlantıyı değiştirdiğini söyleyen Nielsen, kentlerdeki ışık kirliliğinin böceklerin kışa hazırlık yapmaya başladıkları vakti değiştirdiğini söyledi.

‘’Pieris napi’’ ve ‘’Chiasmia clathrata’’ ismindeki iki kelebek ve güve cinsinin davranışlarındaki değişime dair bilgiler, kentte yaşayan insanların etraflarındaki değişimi kayıt altına almalarını sağlayan bir uygulama ile toplandı. Bu iki tıpta de kentte yaşayanların kırsalda yaşayanlara nazaran daha uzun müddet sonra kış uykusuna yattığı görüldü.

Davranışlarda meydana gelen bu değişimin jenerasyondan kuşağa aktarıldığını gören araştırmacılar, daha geç gerçekleşen kış uykusunun, böceklerin sonbahar mevsiminde ekstra bir jenerasyon daha dünyaya getirecek kadar müddete sahip olmalarına neden olacağını gördü.

YABAN HAYATI DEĞİŞMEYE DEVAM EDECEK

Şimdilik sadece Stockholm ve Helsinki’deki güve ve kelebekleri incelediklerini söyleyen Nielsen, insanların yaban hayatını değiştirmeye devam edeceğini ve bunun insanların böcekler üzerindeki tesirlerinden sadece biri olduğunu belirtti.