Kudüs'te 2 bin 700 yıllık 'lüks' tuvalet bulundu - HABER5HABER5

25 Ekim 2021 - 14:21

Kudüs’te 2 bin 700 yıllık ‘lüks’ tuvalet bulundu

İsrail, Kudüs’te yapılan arkeolojik hafriyat çalışmalarında 2 bin 700 yıllık özel tuvalet ve kabini ortaya çıkarıldı. İsrail Eski …

Son Güncelleme :

07 Ekim 2021 - 12:36

İsrail, Kudüs’te yapılan arkeolojik hafriyat çalışmalarında 2 bin 700 yıllık özel tuvalet ve kabini ortaya çıkarıldı.

İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan (IAA) yapılan açıklamada, David arkeolojik kent alanına ve Tapınak Dağı’na bakan yapının kalıntılarında, MÖ 7. yüzyılın sonlarından kalma özel tuvalet kabini ortaya çıkarıldığı bildirildi.

IAA, tuvaletin , İsrail Asurlular tarafından işgal edilmeden evvel Yehuda Krallığı devrinin son periyodundaki bir kraliyet mülkünde bulunduğunu aktardı.

Tuvaletin, taştan yontulmuş bir banyo içerisinde, derin bir tankın üzerine yontulmuş dikdörtgen bir kabinde olduğu aktarılırken yayımlanan yazıda, “Kireç taşından yapılmış tuvalet, ortasında bir delik bulunan rahat oturma için tasarlandı” sözleri yer aldı.

Arkeolojik alanda yapılan çalışma ile ilgili konuşan IAA hafriyat lideri Yaakov Billig, antik devirde özel tuvalet kabinlerinin çok ender olduğunu ve yalnızca birkaç tane bulunduğunu söyledi.

Billig, “Aslında, o devirde sırf zenginler tuvalet bedelini karşılayabilirdi” dedi.

İsrail Eski Eserler Kurumu, tuvaletin altındaki fosseptikte hayvan kemikleri ve çanak çömleklerin bulunduğunu, bunun da o periyottaki insanların beslenme ve hayat biçimlerinin yanı sıra eski hastalıklara da ışık tutabileceğini söyledi.

Daha geniş hafriyat alanında arkeologlar, periyodun tipik tarzında taş başlıklar ve pencereler için parmaklık olarak kullanılan küçük sütunlar keşfettiler.

Grup ayrıyeten, tuvaletin yanında süs ağaçları, meyve ağaçları ve su bitkileri ile dolu bir bahçe olduğuna dair deliller bulurken yapılan açıklamada sitede geniş bir saray olduğu izlenimini olduğunu aktarıldı.

IAA yöneticisi Eli Eskosido yaptığı açıklamada, “Tuvalet bugün bizim için sıradan olan bir şeyin Yehuda Krallığı saltanatı sırasında nasıl lüks bir eşya olduğunu görmek büyüleyici” derken, “Kudüs asla şaşırtmaktan vazgeçmiyor” sözlerini kullandı.