Kuzey Kutbu’nda sanılandan çok daha evvel ticaret yapıldığı ortaya çıktı - HABER5HABER5

18 Ekim 2021 - 01:04

Kuzey Kutbu’nda sanılandan çok daha evvel ticaret yapıldığı ortaya çıktı

Danimarka’da Kopenhag Üniversitesi’nden arkeolog Tatiana Feuerborg ve takımı, birinci olarak 2016’da Rusya’nın kutup dairesinde yer alan …

Kuzey Kutbu’nda sanılandan çok daha evvel ticaret yapıldığı ortaya çıktı
Son Güncelleme :

11 Ekim 2021 - 12:48

Danimarka’da Kopenhag Üniversitesi’nden arkeolog Tatiana Feuerborg ve takımı, birinci olarak 2016’da Rusya’nın kutup dairesinde yer alan topraklarında keşfedilen ve 115 köpeğe ilişkin kalıntıların bulunduğu köpek mezarlığında bir araştırma yürüttü.

Çalışmada Avrasya, Yakın Doğu ve Avrupa’dan başka köpek tipleriyle karışmış cinslerle, yaklaşık ben yıllık 49 Sibirya köpeğine ilişkin DNA örnekleri tahlil edildi.

Sibirya köpeklerinin öbür bölgelerdekilerle kasıtlı olarak birlikte yetiştirildiği ve böylelikle melez cinslerin daha yüksek fiyata satılmasına imkan tanındığı görüldü. Bölgedeki komşu ülkelerden köpeklerin yanında farklı eserlerin de ithal edildiği ve Sibirya’da yaşanan bu dönüşümün geniş ölçekli bir ticaret ağının modülü olduğu ortaya çıktı.Yani Kuzey Kutbu’nda ticaret 7 bin yıl evvel başladı.

Feuerborn ve grubu tarafından yürütülen çalışmada, bu köpek kalıntılarının ve öbür buluntuların antik periyottaki ticaret ağına dair farklı bir vakit çizelgesini ortaya çıkarabileceği düşünüldü.

Buradan hareketle, kutup dairesinde antik devirde yaşayan köpeklerin Sibirya’dan Baykal Gölü’ne kadar geniş bir alanda yayıldıkları ortaya çıkarıldı.

TİCARETİN 2 BİN YIL EVVEL BAŞLADIĞI DÜŞÜNÜLÜYORDU

Çalışmadan evvel, bölgede bulunan cam boncuklar ve metal eşyaları içeren buluntular, izole bir biçimde yaşayan beşerler ile dış dünya ortasındaki ticaretin yalnızca 2 bin yıl evvel başladığını gösteriyordu.

Dönüm noktası niteliğindeki bu başlangıçların kimileri, Kuzeybatı Sibirya toplululuklarında başka büyük dönüşümlerin yaşandığı periyotlarla de örtüşüyor.

Madenciliğin başlamasının, ulaşım için ren geyiklerinin 2 bin yıl evvel kullanılmasının ve 800 yıl evvel kır hayatının yükselişe geçmesinin bu değerli gelişmeler ortasında yer aldığı belirtildi.

PRAG METROSUNDA BOYALI TAARRUZ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.