La Palma Yanardağı’nda lav akışı hızlandı: Onlarca mesken daha yutuldu - HABER5HABER5

21 Ekim 2021 - 17:47

La Palma Yanardağı’nda lav akışı hızlandı: Onlarca mesken daha yutuldu

İspanya’nın La Palma adasında 19 Eylül’den bu yana faaliyette olan Cumbre Vieja Yanardağı’nda dün kraterin kuzey duvarının çökmesinden sonra …

Son Güncelleme :

11 Ekim 2021 - 7:00

14 views

İspanya’nın La Palma adasında 19 Eylül’den bu yana faaliyette olan Cumbre Vieja Yanardağı’nda dün kraterin kuzey duvarının çökmesinden sonra lav çıkışının daha da hızlandığı ve yeni lav akıntıları oluştuğu bildirildi.
Yeni oluşan lav akıntıları son 24 saatte 40 hektardan fazla alanı yok ederken, daha evvel büsbütün tahliye edilen Todoque köyünde sağlam kalan binaları ve tarlaları da haritadan sildi.
Yetkililer çökme sonrasında çıkan lavların oluşturduğu yeni akıntının yakında denize ulaşabileceğinden endişelenirken, lavların denize ulaşması sonrası zehirli gaz salınımına neden olabileceği belirtiliyor.
Volkanolog Ines Galindo dün yaptığı açıklamada, yanardağdan çıkan lavların krater duvarlarında çok büyümeye yol açtığını bu sebeple krater duvarlarının daha kırılgan hale geldiğini söyledi. Yanardağ ağzından çıkan lavların ölçüsünün artması kraterin duvarını zorlayarak çökmeye neden olduğunu belirten Galindo, çökmenin doğal bir süreç olduğunu tabir etti. Galindo şu anda kraterin doğu duvarının da çok yüksek olduğunu ve yakın vakitte çökme ihtimalinin bulunduğunu açıkladı.
Avrupa Komitesi Copernicus Acil Durum Servisi’nin aktardığına nazaran, İspanya’nın La Palma adasında 19 Eylül’den beri faaliyette olan Cumbre Vieja Yanardağı bu güne kadar toplam 525 hektarlık alanı yok etti ve 1281 binayı yuttu. Yanardağ nedeniyle adada yaşayan 6 bin kişi de tahliye edildi.