Nemrut Krater Gölü’nde sonbahar hoşluğu - HABER5HABER5

25 Ekim 2021 - 12:22

Nemrut Krater Gölü’nde sonbahar hoşluğu

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Nemrut Kalderası sonbaharla birlikte ziyaretçilerini kendine hayran bıraktı. Van Gölü …

Son Güncelleme :

10 Ekim 2021 - 11:48

18 views

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Nemrut Kalderası sonbaharla birlikte ziyaretçilerini kendine hayran bıraktı.
Van Gölü Havzası’nın batısında, Bitlis’in Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçeleri ortasında yer alan ve Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi (EDEN) kapsamında ’Mükemmeliyet Ödülü’ alan 2 bin 250 rakımlı Nemrut Krater Gölü, doyumsuz görüntüsüyle ziyaretçilerini hayran bırakıyor.
Yurt içinden ve yurt dışından binlerce ziyaretçisini ağırlayan Nemrut, soğuk ve sıcak gölleri, buz ve buhar bacaları ile harika bir manzara sergiliyor.
Sonbahar mevsimiyle birlikte Nemrut Kalderası’nın iç kısımlarına ilerlendiğinde bitki örtüsündeki kızıllık ve altın sarılığı göllerle ve akarsularla bütünleşiyor.
Nemrut Krater Gölü’nü gezerek fotoğraf çeken ziyaretçilerden Abdulrıdvan Kulu, “Her mevsim çeşitli hoşluklar barındıran Nemrut, sonbaharın gelmesiyle ve yapraklarının renklerinin değiştirmesiyle olağanüstü görüntülere konut sahipliği yapıyor. Bizde hem gezmek hem de bu hoşlukları fotoğraflamak için Nemrut Kalderası’nda gezintiye geldik” dedi.
Erciş’ten gelen Melda Akın isimli ziyaretçi ise “Nemrut Krater Gölü’ndeyiz. Bilhassa sonbahar renkleriyle şahane olmuş çok beğendik, arkadaşlarımızla bol bol fotoğraf çektirdik. Herkesin gelmesini tavsiye ederim. Ben birinci kez geldim. Bir daha gelmeyi de düşünüyoruz” diye konuştu.
Çeşit operatörü Hakan Çalışkan da; Patnos, Erciş, Muradiye ve Çaldıran’dan getirdiği arkadaşlarına doğal hoşlukları gösterdiğini söyleyerek, “Bu ortama birinci evvel getirdiğimizde beşerler bu türlü bir şey beklemiyorlar. Ama gördükten sonra hayran kalıyorlar” dedi.

Erciş’ten gelen öğretmen ve profesyonel fotoğrafçı Abdullah Mustafa Aydın ise, “Buranın hoşluğundan daima bahsediliyordu. Sağ olsunlar öğretmen arkadaşlarla bir arada seyahate geldik. Birbirinden hoş fotoğraflar çektik. Hem gün batımında krater gölündeki ağaçların yansıması hem de bu atmosfer sahiden insanı büyülüyor” dedi.