Ortaöğretim kurumları ortasında nakil ve geçişler yine düzenlendi - HABER5HABER5

21 Ekim 2021 - 18:38

Ortaöğretim kurumları ortasında nakil ve geçişler yine düzenlendi

Yeni Yönetmelikle, 7 Eylül 2013 tarihli yönetmeliğin, ortaöğretim kurumları ortasında nakil ve geçişler, kontenjan belirleme, müracaat ve …

Ortaöğretim kurumları ortasında nakil ve geçişler yine düzenlendi
Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 21:12

Yeni Yönetmelikle, 7 Eylül 2013 tarihli yönetmeliğin, ortaöğretim kurumları ortasında nakil ve geçişler, kontenjan belirleme, müracaat ve kıymetlendirme, sınıf tekrarı ve tahsil hakkını düzenleyen hususlarında değişiklik yapıldı.

Buna nazaran, fen liseleri, toplumsal bilimler liseleri, proje okulu olan Anadolu liseleri ile Anadolu liselerinin birbirleri ortasında, her sınıf düzeyinde geçiş yapılabilecek. Merkezi imtihan puanıyla öğrenci alan ortaöğretim kurumları ortasında taban puan ve boş kontenjan koşuluna bağlı olarak, mahallî yerleştirmeyle öğrenci alan ortaöğretim kurumları ortasında ise boş kontenjan ve muvaffakiyet puanı üstünlüğüne nazaran 12. sınıfa kadar nakil yahut geçiş olabilecek.

Merkezi imtihan puanıyla ve lokal yerleştirmeyle öğrenci alan mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumlarının kendi ortasındaki nakil ve geçiş süreçlerine ait de düzenleme yapıldı.

Mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumlarının yetenek, mülakat, mülakat-beden yeterliliği sınavıyla öğrenci alınan alanlarına, başka alan ve ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9 ve 10. sınıflarından geçiş imkanı sağlandı.

NAKİL VE GEÇİŞ KRİTERLERİ GÜNCELLENDİ

11’nci sınıf sonunda, mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumlarına geçiş yapmak isteyen öğrenciler, tahsil hakkını kullanmamış sayılacak ve öğrenci, meslek derslerinden göreceği eğitime bağlı olarak bir üst sınıfa devam edecek, Anadolu imam hatip liselerine geçiş yapan öğrenciler de istemeleri halinde bu kapsamda değerlendirilebilecek.

Öğrencinin okula yerleştirmeye temel puanı dikkate alınarak açık kontenjan bulunması halinde puan üstünlüğüne nazaran yapılan, ortaöğretim kurumları ortasında nakil ve geçişlerde, kuralların eşitliği halinde “yaşı küçük” öğrenciye öncelik veriliyordu.

Değişiklikle, merkezi imtihan puanıyla öğrenci alan okullarda merkezi imtihan puanının eşitliği hali ile mahallî yerleştirmeyle öğrenci alan okullarda müracaatın kontenjandan fazla olması durumunda, kıymetlendirme kriterlerine standart getirildi. Bu durumdaki nakil ve geçişlerde, muvaffakiyet puanına öncelik verildi, eşitliğin yeniden bozulmaması halinde “yaş küçüklüğü” sıralamada son kriter olarak düzenlendi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.