ÖSYM, YKS ikinci ek yerleştirmelerinde merak edilenleri açıkladı - HABER5HABER5

21 Ekim 2021 - 17:25

ÖSYM, YKS ikinci ek yerleştirmelerinde merak edilenleri açıkladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), ikinci ek yerleştirmeyle ilgili adayların merak ettikleri soruları ve karşılıklarını internet …

ÖSYM, YKS ikinci ek yerleştirmelerinde merak edilenleri açıkladı
Son Güncelleme :

07 Ekim 2021 - 21:00

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), ikinci ek yerleştirmeyle ilgili adayların merak ettikleri soruları ve karşılıklarını internet sitesinden duyurdu.

Buna nazaran, sıkça sorulan sorular ve cevapları şöyle:

1- 2021 YKS ikinci ek yerleştirme ne vakit yapılacak?

2021 YKS ikinci ek yerleştirme süreçleri, ek yerleştirmeden boş kalan kontenjanların belirlenmesinden sonra yapılacak. İkinci ek yerleştirme süreçlerine ait tarihler, ÖSYM’nin internet adresinden adayların ve kamuoyunun bilgisine sunulacak.

2- 2021 YKS ikinci ek yerleştirmede kimler tercih yapabilecek?

2021 YKS ikinci ek yerleştirmede, merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar ile TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabilecek. Ayrıyeten, özel yetenek imtihanı sonucu ile bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran adaylar da ikinci ek yerleştirmede tercihte bulunabilecek.

3- 2021 YKS ikinci ek yerleştirmede kimler tercih yapamazlar?

2021 YKS merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede ÖSYM tarafından bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, 2021 YKS ikinci ek yerleştirmede tercih yapamayacak.

4- 2021 YKS ikinci ek yerleştirmede en küçük puan kuralı olacak mı?

Evet. 2021 YKS ikinci ek yerleştirmede, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, lakin yerleştirilen adaylardan kimilerinin kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo-4’teki lisans programlarını, ilgili programın puan cinsinde programın en küçük puanına eşit yahut daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecek.

5- 2021 YKS ikinci ek yerleştirmede muvaffakiyet sırası kuralı olan programları kimler tercih edebilecek?

Muvaffakiyet sırası gerektiren yükseköğretim programlarını, merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede olduğu üzere 2021 YKS ikinci ek yerleştirmede de yalnızca ilgili muvaffakiyet sırası kaidesini sağlayan adaylar tercih edebilecek.

6- 2021 YKS ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere yerleştirme puanı hesaplanan adaylar, 2021 YKS ikinci ek yerleştirmede muvaffakiyet sırası koşulu olan programları tercih edebilecek mi?

2021 YKS sonuçlarına nazaran SAY, KELAM, EA ve LİSAN puan çeşitlerinde imtihan puanı 170-180 aralığında olup ilgili yerleştirme puanı hesaplanan adaylardan Y-SAY, Y-SÖZ ve Y-EA puanı hesaplanan adaylar, gereken muvaffakiyet sırası şartını sağlayamadıkları için muvaffakiyet sırası şartı olan programları tercih edemeyecek. Y-DİL puanı hesaplanan tüm adaylar ise LİSAN puan çeşidinde muvaffakiyet sırası şartını sağladıkları için öğretmenlik programlarını tercih edebilecek.

7- 2021 YKS ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için muvaffakiyet sırası sonuç dokümanlarında neden yer almamaktadır?

2021 YKS ikinci ek yerleştirmede, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, lakin yerleştirilen adaylardan kimilerinin kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan ön lisans ve lisans programlarını, ilgili programın puan cinsinde programın en küçük puanına eşit yahut daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar, merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerinden sonuç evraklarında, ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için muvaffakiyet sırası yer almamaktadır.

SORULAR VE CEVAPLARI GÜNCELLENECEK

ÖSYM’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, sıkça sorulan soruların, adaylardan gelen sorulara nazaran güncelleneceği tabir edildi.

Açıklamada, adayların aktüel duyuruları takip etmeleri gerektiği, ÖSYM’nin Davet Merkezi’nden bilgi alınabileceği aktarıldı.

Detaylı bilginin ek yerleştirmeden boş kalan kontenjanların belirlenmesinden sonra hazırlanacağı ve ikinci ek yerleştirme kılavuzunda yer alacağı belirtildi.

Açıklamada, tercih yapacak adayların ikinci ek yerleştirme kılavuzunu incelemeleri gerektiği vurgulandı.

NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.