Pentagon'dan Buckigham Sarayı'na: Dünyadaki pek çok tarihi bina 2050 yılına kadar sular altında kalacak - HABER5HABER5

18 Ekim 2021 - 01:53

Pentagon’dan Buckigham Sarayı’na: Dünyadaki pek çok tarihi bina 2050 yılına kadar sular altında kalacak

İklim bilimindeki en son araştırmaları raporlayan ve tahlil eden ABD merkezli, kar emeli gütmeyen bir kuruluş olan Climate Central’a nazaran …

Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 22:24

İklim bilimindeki en son araştırmaları raporlayan ve tahlil eden ABD merkezli, kar emeli gütmeyen bir kuruluş olan Climate Central’a nazaran, İngiltere prensi George’un hayatının büyük bir kısmında Buckingham Sarayı’nı sular altında kalmış olacak.

Bilim insanları çalışma kapsamında,  global emisyonların mevcut formda salınması halinde 2050 yılına kadar global ısınmanın 3 ya da 3 derece artacağını hesapladı. 

PARİS İKLİM MUAHEDESİ’NİN AMACI GERÇEKLEŞSE BİLE KENTLER SUYA GÖMÜLECEK

Fakat, Paris İklim Mutabakatı’nın bir kesimi olarak BM tarafından önerilen azamî artış olan 1,5 derecelik artışta bile büyük kentlerin birçok sular altında kalacak. 

Buna nazaran, Suudi Arabistan’da inşa edilen 1 kilometre uzunluğundaki Jeddah Tower bile emisyonlar azalmazsa suya gömülecek. 

Küba’nın başşehri Havana’daki Plaza de la Catedral 1,5 derecelik artıştan nispeten ziyan görmeyecek. 

Lakin 3 derecelik sıcaklık artışında neredeyse büsbütün sular altında kalacak. 

“VAKİT ÇOK SINIRLI”

Environmental Research Letters isimli bilimsel mecmuada yayımlanan çalışmanın müellifleri, bulgularının kıyı kentlerinin gelecekteki kayıplarını sınırlamak için hayli kısa bir vakti olduğunu gösterdiğini söyledi.  

Bununla birlikte araştırma,1-12 Kasım tarihleri ​​arasında Glasgow, İskoçya’da gerçekleşmesi planlanan COP26 BM iklim müzakereleri öncesinde yayınlandı. Bu müzakerelerde, ülkelerin emisyonları azaltmak için yapmaya hazır oldukları ekonomik değişim seviyesine ait kararlar alınacak ve taahhütler verilecek.

YAKLAŞIK 1 MİLYAR İNSAN KIYI KENTLERİNDE YAŞIYOR

Çalışma, ayrıyeten günümüz iklim hareketlerinin bir sonucu olarak uzun vadede hangi yerlerin kurtarılabileceğini yahut kaybolabileceğini tespit ediyor .Hiçbir şey değişmezse ve 2050 yılına kadar sanayi öncesi düzeylerin 3 derece üzerinde bir artış yolunda ilerlemeye devam edilirse, ,yüzlerce kıyı kenti ve bugün bir milyara yakın insanın yaşadığı topraklar kalıcı seller tanıklık edecek.

Google Earth’ten alınan datalar ve imgelerle eşleştirilen araştırma, dünya çapında 200’den fazla kıyı bölgesinde gelecekteki su düzeylerinin kesin olarak görümesini sağladı.

Öbür taraftan, Climate Central’ın Kıyı Risk Tarama Aracı kapsamında yapılan bir etkileşimli harita, farklı ısınma düzeylerine dayalı olarak gelecekteki mümkün gelgit çizgilerini karşılaştırdı. 

Google Earth’ten alınan datalar ve manzaralarla eşleştirilen araştırma, dünya çapında 200’den fazla kıyı bölgesinde gelecekteki su düzeylerinin kesin olarak görmesini sağladı.

Öbür taraftan, Climate Central’ın Kıyı Risk Tarama Aracı kapsamında yapılan bir etkileşimli harita, farklı ısınma düzeylerine dayalı olarak gelecekteki mümkün gelgit çizgilerini karşılaştırdı. 

Buna nazaran, mevcut iklim değişikliği senaryoları altında, çöldeki Dubai kenti bile sular altında kalacak ve akan okyanusun ortasında yalnızca ada kuleleri görünecek. Geçen ay yayınlanan Copernicus Marine Service Ocean State Raporu, dünya çapında deniz düzeylerinin yılda 0,3 santimetrelik  ‘endişe verici bir oranda’ yükseldiğini ortaya koydu.

İngiltere Meteoroloji Üniversitesi’nden Deniz Düzeyi Baş Bilimcisi Dr. Matt Palmer, global ısınmayı anlamak için deniz düzeylerindeki yükselmenin daima izlenmesi gerektiğini söyledi:

“KRİTİK DEĞERE SAHİP”

“Deniz düzeyleri global olarak ve yükseliyor ve 2019’da Venedik’te yaşanan  ‘Acqua Alta’ üzere olaylar daha sık meydana geliyor. Okyanus müşahedeleri, igelecekteki iklim değişikliği konusunda karar vericiler için kritik ehemmiyete sahiptir” diye konuştu.

Öte yandan, Temmuz ayında yayınlanan bir öteki çalışma ise  iklim değişikliğinin dünya çapında kıyı bölgelerinde 410 milyon insanı 2100 yılına kadar yükselen deniz düzeyleri nedeniyle risk altına sokabileceğini ortaya koydu.

“Deniz düzeyleri global olarak ve yükseliyor ve 2019’da Venedik’te yaşanan  ‘Acqua Alta’ üzere olaylar daha sık meydana geliyor. Okyanus müşahedeleri, igelecekteki iklim değişikliği konusunda karar vericiler için kritik değere sahiptir” diye konuştu.

Öte yandan, Temmuz ayında yayınlanan bir öbür çalışma ise  iklim değişikliğinin dünya çapında kıyı bölgelerinde 410 milyon insanı 2100 yılına kadar yükselen deniz düzeyleri nedeniyle risk altına sokabileceğini ortaya koydu.