"Rus casuslar Sputnik V'yi yapmak için Oxford/AstraZeneca aşısının formülünü çaldı" - HABER5HABER5

25 Ekim 2021 - 13:22

“Rus casuslar Sputnik V’yi yapmak için Oxford/AstraZeneca aşısının formülünü çaldı”

The Sun’ın haberine nazaran Rus casuslar geçen yıl Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen viral vektör aşısının formülü …

Son Güncelleme :

11 Ekim 2021 - 18:12

The Sun’ın haberine nazaran Rus casuslar geçen yıl Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen viral vektör aşısının formülü çaldı.  Casusların çaldığı bilgiler ortasında, AstaZeneca aşısının formülünün yanı sıra,  ilaç firmasına ait değerli bilgiler de yer aldığı öne sürüldü.

“KOPYALANDIĞINDAN EMİNİZ”

Bununla birlikte, Rusya’nın Sputnik aşısı, Oxford/AstraZeneca tarafından tasarlanan aşıya misal bir teknoloji kullanıyor. Habere nazaran, İngiliz güvenlik grupları aşının kopyalandığından epey emin olduklarını açıkladı. 

Öbür taraftan,  bu yıl ortalarında Microsoft’un da bulunduğu bir dizi kuruluş  Rus devlet takviyeli bilgisayar korsanlarının Covid aşısı geliştiren İngiltere, ABD ve Kanada kurumlarını maksat aldığını açıklamıştı.

Rus bağlantılarında uzman olan Muhafazakar Milletvekili Bob Seely şunları söyledi: 

“Rus ve Çin casusluğu konusunda önemli olmamız gerektiğini düşünüyorum. İster AstraZeneca’nın formülü çalıyor, isterse bu otoriter ve totaliter rejimler tarafından bize şantaj yapıyor olsunlar, onlara karşı akıllı olmamız gerekiyor.”

İçişleri Bakanı Damian Hinds ise, “Ekonomik casusluk yapmak isteyen devlet faaliyetlerinin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Daha karmaşıklar ve  daha evvel hiç olmadığı kadar kapsamlılar. Daima olarak, bazen ticari sırlar da dahil olmak üzere hassas bilgileri ele geçirmek isteyen yabancı devletler var” diye konuştu.

İngiltere Başbakanlık ofisi ise gazetenin yorum talebine yorum vermedi.

ASTRAZENECA/OXFORD AŞISI VE SPUTNİK V ORTASINDAKİ BENZERLİKLER

Yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı geliştirilen aşılar ortasında öne çıkan farklılıklardan birincisini üretim etabı oluşturuyor. Pfizer/BioNTech ve Moderna mRNA teknolojisi kullanarak iki farklı aşı geliştirdi. 


Bu teknik kapsamında, virüsün genetik kodunun bir kısmı alınıyor ve hücrelere nüfuz edilmesi için yağ ile kaplanıyor. Bu sıvı, insanlara enjekte ediliyor. Böylelikle virüsten alınan genetik kod insan hücrelerine ulaştırılıyor.

Aşı, hücrelerin corona virüsün hücreye girmesini sağlayan başak proteinin kopyasını üretmesini sağlıyor. Böylelikle, bağışıklık sistemi de antikor üretiyor ve T hücreleri de bedenin ziyanlı olarak algıladığı bu yapılarla gayret etmeye başlıyor.

Sputnik V ve Oxford/AstraZenaca aşıları ise viral vektör formülüyle geliştirildi. Viral vektör aşıları yüklü olarak virüslerin zayıflatılarak hastalığa yol açma kabiliyeti ortadan kaldırılarak bağışıklık kazanılmasını sağlıyor. Bedene giren virüs hastalığa neden olmasa da bağışıklık sistemini tetikleyerek antikor üretilmesini sağlıyor .Aşılarda kullanılan en eski metotlardan biri olan bu teknik çiçek aşısında kullanıldı ve aktifliği hala en yüksek aşılardan biri olma özelliğini sürdürüyor.

SPUTNİK V’NİN AKTİFLİK ORANI DAHA YÜKSEK

Türkiye’de önümüzdeki periyotta kullanıma geçecek olan Rusya’nın corona virüs aşısı Sputnik V’nin son aktiflik bilgileri Haziran ayında açıklandı. Birleşik Arap Emirlikleri’nde 81 binden fazla kişi üzerinde yapılan çalışmada aşının corona virüse karşı yüzde 97,8 oranında müdafaa sağladığı belirtilirken, önemli hadiseleri önlemede yüzde 100 tesirli olduğu bildirildi.

Öte yandan, aşısının kanda pıhtılaşmaya neden olduğuna yönelik raporlar nedeniyle ‘gözden düşen’ İsveç-İngiliz firması, Şubat ayında aşının corona virüse karşı yüzde 76 muhafaza sağladığını duyurdu.  Kelam konusu yeni çalışmanın orta güvenlik ve aktiflik tahlillerine ait bilgiler ise paylaşılmadı.