SON DAKİKA HABERİ: KKTC Başbakanı Ersan Saner hükümetin istifasını sundu - HABER5HABER5

18 Ekim 2021 - 01:36

SON DAKİKA HABERİ: KKTC Başbakanı Ersan Saner hükümetin istifasını sundu

Son dakika haberi! Ulusal Birlik Partisi Genel Lideri, Başbakan Ersan Saner, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifası ile iligli bir açıklama …

SON DAKİKA HABERİ: KKTC Başbakanı Ersan Saner hükümetin istifasını sundu
Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 18:00

Son dakika haberi! Ulusal Birlik Partisi Genel Lideri, Başbakan Ersan Saner, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifası ile iligli bir açıklama yaptı.

Saner, “ Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan birtakım sıkıntıların istifasını getirdiğini belirtti” ve şunları kaydetti:

Herkesin bildiği üzere Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti, Yine Doğuş Partisi üçlü koalisyonu, Covid-19 salgını şiddetli bir formda tırmanırken Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Halkın Partisi’nin hükümet etme sorumluluğundan kaçmaları üzerine, bir manada zarurî olarak kuruldu.

8 Aralık 2020’de koalisyon protokolü imzalanır 19 Aralık 2020’de Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu alırken de belirttiğim üzere hükümetimizin en temel hedefi salgının ve onun getirdiği ekonomik badirelerin en az meşakkat ile atlatılması idi.

Ben, bizlere dışardan ve içeriden yaşatılan tüm sıkıntılara karşın bu iki mevzuda başarılı olduk.Pandemi ile uğraşta dünyanın en güzel beş ülkesinden biriyiz.

Anavatan Türkiye ile imzaladığımız İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü sayesinde ekonomimizin meselelerinin aşılması ve yeni bir kalkınma sürecine girme bakımlarından önemli bir teminat sağlamış durumdayız.
Hal böyleyken Ekim ayı başından itibaren yeni devir çalışmalarına başlayan Meclis’imizin toplanmasında nisap sorunu yaşıyoruz.

Bu da halkımıza icraatları gerçekleştirmek ülkenin çeşitli muhtaçlıklarını gidermek ismine yapmamız gereken yasa çalışmalarını engellemektedir.

Son olarak erken seçim tarihinin belirlenmesi için âlâ niyetle yaptığımız teklifin de reddedilmesi göstermiştir ki bu Meclisin çalışması için muhataplarımızdan gereken anlayış ve takviyesi göremeyeceğiz.
Bunlara ek olarak koalisyon ortağı iki partinin içinde yaşanan sıkıntılar vardır.

Dolayısı ile Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan kimi meseleler istifayı gündemime almama neden oldu.

Bu noktadan hareketle Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek hükümetin istifasını kendilerine sundum.

Bu noktada şunların çok bedelli halkımız tarafından bilinmesini hassaten rica ederim; Ben tüm uzlaşmacı, demokrat, kimliğimle bu hükümetin Devletimiz, Ülkemiz, Halkımız için başarılı olması, her hangi bir şaibeye isminin karışmaması, ker bölümün, herkesin kucaklanması için elimden gelen her şeyi bana yapılan tüm haksızlıklara, komplolara, engelleme teşebbüslerine rağmen yaptım.

Bundan sonrası, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Meclisimizin, Parlamentomuzun ve Halkımızın takdirine kalmıştır.

8 Aralık’tan bu yana benimle birlikte bu ülkeye hizmet etmek için katkı sağlayan herkese, büyük takviye ve anlayışını gördüğüm Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve öbür Türkiye Cumhuriyeti Bakanları’na teşekkürlerimi söz eder, hürmetlerimi sunarım.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.