SON DAKİKA HABERİ: KKTC Başbakanı Ersan Saner istifasını sundu - HABER5HABER5

25 Ekim 2021 - 13:56

SON DAKİKA HABERİ: KKTC Başbakanı Ersan Saner istifasını sundu

Son dakika haberi! Ulusal Birlik Partisi Genel Lideri, Başbakan Ersan Saner, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifası ile iligli bir açıklama …

SON DAKİKA HABERİ: KKTC Başbakanı Ersan Saner istifasını sundu
Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 17:48

Son dakika haberi! Ulusal Birlik Partisi Genel Lideri, Başbakan Ersan Saner, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifası ile iligli bir açıklama yaptı.

Saner, “ Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan birtakım problemlerin istifasını getirdiğini belirtti” ve şunları kaydetti:

Herkesin bildiği üzere Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti, Yine Doğuş Partisi üçlü koalisyonu, Covid-19 salgını şiddetli bir formda tırmanırken Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Halkın Partisi’nin hükümet etme sorumluluğundan kaçmaları üzerine, bir manada zarurî olarak kuruldu.

8 Aralık 2020’de koalisyon protokolü imzalanır 19 Aralık 2020’de Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu alırken de belirttiğim üzere hükümetimizin en temel maksadı salgının ve onun getirdiği ekonomik badirelerin en az meşakkat ile atlatılması idi.

Ben, bizlere dışardan ve içeriden yaşatılan tüm sıkıntılara karşın bu iki mevzuda başarılı olduk.Pandemi ile gayrette dünyanın en uygun beş ülkesinden biriyiz.

Anavatan Türkiye ile imzaladığımız İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü sayesinde ekonomimizin sıkıntılarının aşılması ve yeni bir kalkınma sürecine girme bakımlarından önemli bir teminat sağlamış durumdayız.
Hal böyleyken Ekim ayı başından itibaren yeni periyot çalışmalarına başlayan Meclis’imizin toplanmasında nisap sorunu yaşıyoruz.

Bu da halkımıza icraatları gerçekleştirmek ülkenin çeşitli gereksinimlerini gidermek ismine yapmamız gereken yasa çalışmalarını engellemektedir.

Son olarak erken seçim tarihinin belirlenmesi için uygun niyetle yaptığımız teklifin de reddedilmesi göstermiştir ki bu Meclisin çalışması için muhataplarımızdan gereken anlayış ve dayanağı göremeyeceğiz.
Bunlara ek olarak koalisyon ortağı iki partinin içinde yaşanan sıkıntılar vardır.

Dolayısı ile Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan kimi meseleler istifayı gündemime almama neden oldu.

Bu noktadan hareketle Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek hükümetin istifasını kendilerine sundum.

Bu noktada şunların çok kıymetli halkımız tarafından bilinmesini hassaten rica ederim; Ben tüm uzlaşmacı, demokrat, kimliğimle bu hükümetin Devletimiz, Ülkemiz, Halkımız için başarılı olması, her hangi bir şaibeye isminin karışmaması, ker kısmın, herkesin kucaklanması için elimden gelen her şeyi bana yapılan tüm haksızlıklara, komplolara, engelleme teşebbüslerine rağmen yaptım.

Bundan sonrası, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Meclisimizin, Parlamentomuzun ve Halkımızın takdirine kalmıştır.

8 Aralık’tan bu yana benimle birlikte bu ülkeye hizmet etmek için katkı sağlayan herkese, büyük takviye ve anlayışını gördüğüm Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve öteki Türkiye Cumhuriyeti Bakanları’na teşekkürlerimi söz eder, hürmetlerimi sunarım.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.