Türkiye’nin ‘Zeka Gücü’ne 25 yeni sınıf - HABER5HABER5

18 Ekim 2021 - 01:16

Türkiye’nin ‘Zeka Gücü’ne 25 yeni sınıf

Turkcell’in Ulusal Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle Türkiye’nin özel yetenekli öğrencilerini teknolojiyle tanıştırmak ve onların yeteneklerini …

Türkiye’nin ‘Zeka Gücü’ne 25 yeni sınıf
Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 22:12

Turkcell’in Ulusal Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle Türkiye’nin özel yetenekli öğrencilerini teknolojiyle tanıştırmak ve onların yeteneklerini erken yaşta keşfedip geliştirmelerine dayanak olmak emeliyle başlattığı ‘Zeka Gücü’ projesi devam ediyor. Bu kapsamda Düzce BİLSEM’de gerçekleştirilen merasim ile Türkiye genelinde hizmete giren 25 yeni sınıfın toplu açılışı yapıldı.

Merasime, Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Petek Aşkar, Düzce Valisi Cevdet Atay, Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Yetenek ve Rehberlik Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ve Turkcell İdare Heyeti Lideri Bülent Aksu’nun yanı sıra BİLSEM öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Turkcell İdare Konseyi Lideri Bülent Aksu merasimde yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz Zeka Gücü Projesi, Sanayi 4.0’ın şekillendireceği geleceğin dünyasına hazırlık noktasında ülkemizde ve dünyada sayılı projelerden biri olma özelliği taşıyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki çocuklarımıza eğitim verilen Zeka Gücü Teknoloji Sınıflarını, dizüstü bilgisayardan 3B yazıcıya, akıllı tahtadan elektronik ve robotik kodlama setlerine kadar çok geniş teknolojik imkanlar ile donattık. Öğrencilerimiz bu sınıflarda yapay zeka, kodlama, uzay bilimleri, robotik, akıllı mesken ve bulut teknolojilerine yönelik eğitimler alarak yeni projeler geliştiriyorlar.”

Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Petek Aşkar ise merasimde yaptığı konuşmada “Değişen ve gelişen eğitim sistemlerinde özel yetenekli öğrenciler için oluşturulacak ders gereçleri ve atölye standartları onların gereksinimlerine karşılık verecek seviyede olmalı. Turkcell’in katkısıyla ülkemizin eğitim-öğretim süreci standartlaşmış ve kalitesi artırılmış oluyor. Bu çalışmaların uzun vadede ülkemiz için katkısının büyük olacağı kanaatindeyiz. Hayata geçirilen teknoloji sınıfları, ülkemizin dört bir tarafında öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin kullanımına sunuluyor.” tabirlerini kullandı.

42 VİLAYETTE 70 TEKNOLOJİ SINIFI

Turkcell’in ‘Zeka Gücü’ projesi kapsamında son olarak açılışı yapılan 25 yeni sınıf ile birlikle toplam teknoloji sınıfı sayısı 42 vilayette 70’e ulaştı. Ayrıyeten Zeka Gücü taşınabilir uygulamasıyla da öğrenciler, 26 farklı dersin eğitim içeriklerine online olarak her yerden ulaşabiliyor.
Zeka Gücü Eğitim Portalı’nda Türkiye’deki tüm öğrencilerin fiyatsız olarak faydalanabileceği Arduino, Robotik, Uzay Bilimleri, Taşınabilir Oyun Geliştirme, Yapay Zekâ, Akıllı Konut, Derin Öğrenme üzere eğitim içerikleri yer alıyor.

8 MİLYON SAYFAYI AŞKIN İÇERİK GÖRÜNTÜLENDİ

Zeka Gücü Eğitim Portalı’nda, bugüne dek 8 milyondan fazla sayfa eğitim içeriği görüntülendi. Proje kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında 70 bin öğrenci, kodlama ve teknoloji eğitimi aldı. Sınıflarda eğitim alan öğrencilere bugüne kadar 400 bin saat çevrimiçi robotik ve kodlama eğitimleri verildi.

Bugüne kadar 150 bin aile, 200 bin öğrenci ve eğitimciye erişen ‘Zekâ Gücü’ projesi, ulusal ve milletlerarası müsabakalarda şimdiye kadar 400’ün üzerinde ödül kazandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.