Yanardağ, La Palma Adası'nda 800 kişiyi daha konutlarından etti - HABER5HABER5

18 Ekim 2021 - 00:54

Yanardağ, La Palma Adası’nda 800 kişiyi daha konutlarından etti

Kanarya Adaları özerk idaresindeki Volkanik Riskler için Acil Uğraş ve Sivil Müdafaa Özel Planlama (Pevolca) kurumu, Cumbre Vieja Yanardağı …

Son Güncelleme :

13 Ekim 2021 - 6:36

Kanarya Adaları özerk idaresindeki Volkanik Riskler için Acil Uğraş ve Sivil Müdafaa Özel Planlama (Pevolca) kurumu, Cumbre Vieja Yanardağı’ndan çıkan lavların istikamet ve akış suratındaki değişiklik nedeniyle bölgenin 2. seviye alarma geçirildiğini duyurarak, güvenlik gerekçesiyle 800 kişinin daha meskenlerinden tahliye edildiğini bildirdi.

Saat 13.00 ile 19.00 ortasında konutlarındaki değerli eşyalarını almaları için müsaade verilen halkın, daha sonra güvenlik güçlerinin eşliğinde riskli bölgeden çıkarıldığı kaydedildi.

Pevolca’nın teknik kısım şefi Miguel Angel Morcuende de düzenlediği basın toplantısında, adada tahliye edilenlerin sayısının 6 bin 200’ün üzerinde olduğunu söyledi.

Morcuende, lavların şimdiye kadar 595 hektarlık alanı kapladığını, bunun 170’inin tarım alanı olduğunu söz etti.

Öteki yandan lavların, ortalarında çimento fabrikasının da olduğu bir organize sanayi sitesine ulaşması nedeniyle hava kirliliğinin artmasıyla 3 bin kişiyi etkileyecek biçimde kimi yerleşim yerlerinin karantinaya alındığı, halktan mecburî durumlar olmadıkça konutlarından çıkmamaları ve pencerelerini kapatmalarının istendiği belirtildi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, yanardağ faal durumda olduğundan bu yana bölgeye 3’üncü ziyaretini yarın yapacak.