Yeni araştırma: Çevreyi kirletmemiz Sanayi Devrimi’nin öncesine dayanıyor - HABER5HABER5

18 Ekim 2021 - 00:42

Yeni araştırma: Çevreyi kirletmemiz Sanayi Devrimi’nin öncesine dayanıyor

ABD’nin Nevada eyaletindeki Çöl Araştırmaları Enstitüsü (DRI) tarafından yapılan yeni bir araştırma, Sanayi Devrimi’nden yaklaşık 400 yıl …

Son Güncelleme :

07 Ekim 2021 - 13:24

ABD’nin Nevada eyaletindeki Çöl Araştırmaları Enstitüsü (DRI) tarafından yapılan yeni bir araştırma, Sanayi Devrimi’nden yaklaşık 400 yıl evvel, insanların güney yarım kürede kömür yakmaya başladıklarını ve sanayi öncesi periyotta kirliliğe yol açtıklarını ortaya çıkardı.
Karbon partiküllerinin akışını modelleyen araştırmacılar, insanların birinci yerleşik hayata geçtikleri bölgelerden Tazmanya ve Patagonya’da ve 13.yüzyılın sonlarında yerleşimin başladığı Yeni Zelanda’ya odaklandılar.

Yeni Zelanda’daki yangın kayıtları da bu vakit çizelgesiyle örtüşerek geniş çaplı kül dağılımından adada yaşayan Maori halkının sorumlu olduğunu gösterdi. Araştırmacılara nazaran, Yeni Zelanda’ya kitlesel göçün de bu tesirin büyük ve geniş çaplı olmasına yol açtığı öne sürüldü.

Çalışmanın müelliflerinden bilim insanı Joe McConnell, ‘’Tarihin bu periyodundaki insanların kendi topraklarını temizlerken atmosferdeki karbon ölçüsü üzerinde böylesine büyük bir değişim yaratmaları çok şaşırtıcı’’ dedi.

SANAYİ İHTİLALİ İLE BAŞLADIĞI SANILIYORDU

Dünya’nın atmosferi ve gezegenin iklimi üzerindeki insan tesirinin sanayi ihtilaliyle başladığı düşünülüyordu. Bilim beşerlerine nazaran bu cins çalışmalar, insanın doğayı değiştirme kabiliyetinin ne kadar büyük olduğunu ve çağdaş bir fenomen olmadığını gösterdi.

İnsanların son yerleştikleri yer olan ada ülkesi Yeni Zelanda’ya Maoriler birinci geldiklerinde orman varlığı yüzde 85’ti. Araştırmacılar, bugün yüzde 25 olan orman varlığının insanların yerleşmesiyle son birkaç on yıl içinde bu düzeye düştüğünü belirtti.

Buz çekirdekleri incelendiğinde, Yeni Zelanda’da yaşayan ve sistematik olarak ormanları yakan Maroi halkının yangınlarından çıkan karbonun Antarktika’ya kadar ulaştığı anlaşıldı. Salınımın 16. yüzyılda yılda 36 bin tona çıkarark doruğa çıktığı görüldü.

Bu yangınların tesirlerinden biri de kilometrelerce uzaklıktaki planktonları besleyen mikro besinlerin Pasifik Okyanusu’nun güneyine ulaşması oldu.

DRI’dan su bilimi uzmanı Nathan Chellman, ‘’Amazon, Güney Afrika ya da Avustralya’daki üzere doğal yangın alanlarıyla karşılaştırıldığında, Maorilerin büyük bir tesir yarattığını söyleyemeyiz’’ dedi.