Yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC için geri sayım - HABER5HABER5

21 Ekim 2021 - 17:59

Yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC için geri sayım

Erciyes Üniversitesi ve Sıhhat Bakanlığı Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen yerli aşı “TURKOVAC”ın …

Yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC için geri sayım
Son Güncelleme :

12 Ekim 2021 - 20:48

Erciyes Üniversitesi ve Sıhhat Bakanlığı Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen yerli aşı “TURKOVAC“ın gönüllülerle yürütülen Faz 3 evresine ait orta sonuçların kısa mühlet içinde açıklanması planlanıyor.

Covid-19‘la gayret kapsamında birinci çalışmaları Kasım 2020’de başlatılan yerli inaktif aşı TURKOVAC’ın kullanımı için geri sayım başladı.

Erciyes Üniversitesi ve TÜSEB iş birliğiyle geliştirilen aşının yurt içi ve yurt dışında binlerce gönüllünün iştirakiyle yürütülen Faz 3 basamağına ait orta sonuçların çok yakın bir vakitte açıklanması hedefleniyor.

Orta sonuçların açıklanmasının çabucak akabinde TURKOVAC için Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumuna (TİTCK) acil kullanım onayı müracaatında bulunulacak.

Bu sürecin de olumlu sonuçlanması durumunda aşının seri üretimine geçilecek. Sıhhat Bakanlığı, TURKOVAC’ın seri üretiminin Türkiye’de iki tesiste yürütülmesini planlıyor. Aşının en geç yıl sonunda kullanıma sunulması hedefleniyor.

Öte yandan tekrar gönüllülerin iştirakiyle TURKOVAC ve CoronoVac aşılarının 3. doz (rapel) etkinliklerinin kıyaslandığı klinik çalışmanın sonuçlarının da Faz 3 ile eş vakitli bir periyotta açıklanması öngörülüyor.

ÇALIŞMALAR 11 AYDIR SÜRÜYOR

Türkiye, iki yıla yaklaşan Covid-19 salgınıyla çabada salgının yıkıcı tesirlerini ortadan kaldırılabilmek için alınan pek çok önlemin yanında süratle yerli aşı üretim çalışmalarını da başlattı.

Türkiye Koordinatörlüğünü Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi, Koronavirüs Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal’ın yürüttüğü yerli aşı, Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’nin başında olduğu Erciyes Üniversitesi bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile Yeterli Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde misyonlu grup tarafından geliştirildi.

Yerli aşının birinci kademesi olan Faz 1 çalışmaları, 5 Kasım 2020’de devreye alındı.

44 istekli üzerinde uygulanan Faz 1 etabının akabinde birinci dozu 10 Şubat’ta uygulanan Faz 2 çalışmaları ise 250 gönüllüyle yürütüldü ve her iki etapta da aşıyla ilgili olumsuz yan tesir gözlenmedi.

FAZ 3 ÇALIŞMALARI HAZİRAN’DA BAŞLADI

Yerli aşının aktifliğinin daha geniş bir kitle üzerinde değerlendirilmesini içeren Faz 3 çalışmaları ise 22 Haziran prestijiyle başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aşının üçüncü fazının birinci doz uygulama programı için Ankara Kent Hastanesi’nde düzenlenen aktiflikte, yerli aşının isminin “TURKOVAC” olduğunu açıkladı.

Kovid-19’a karşı aşılama programının ağır biçimde devam ettiği Türkiye’de yerli aşı TURKOVAC’ın da kullanıma sunulmasıyla yeni bir periyoda geçilecek, kendi aşısını üreten Türkiye, salgınla çabada elini daha da güçlendirecek.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.